Recepty na studené polévky

Hotová studená polévka v hrnciBěhem horkých letních dnů člověk převážně nemá chuť na konzumaci nějakého vařícího jídla a navíc se mu většinou moc nechce stát u rozpálené plotny. V takové situaci mohou být řešením studené polévky. Jsou chutné, snadno se připravují, osvěží a navíc ve většině případů (pokud nebudeme používat nějaká chemická dochucovadla) prospívají našemu zdraví. Podívejme se na dva asi nejrozšířenější recepty, jedním je východoevropský chlodnik a druhým slavné španělské gazpacho.

Chlodnik z červené řepy – vezmeme si dvě červené řepy, oloupeme je a na jemném struhadle nastrouháme. Zalijeme velmi malým množstvím vody, osolíme, opepříme a necháme přejít varem. V mezičase nastrouháme oloupanou okurku a svazeček omytých ředkviček. Hrnec s řepou dáme do hrnce se studenou vodou a necháme vychladnout – mělo by stačit kolem deseti minut. K vlažné či studené řepě přidáme okurky a ředkvičky, jeden až dva vymačkané či utřené stroužky česneku a nalijeme jeden litr podmáslí. Na konec ještě vmícháme nasekaný kopr, podle chuti osolíme a opepříme a dáme do lednice vychladit (pokud jsme měli hodně vychlazené podmáslí, můžeme polévku rovnou podávat). Na talířích ještě dozdobíme nasekaným koprem, případně můžeme přidat vajíčko na tvrdo nakrájené na čtvrtky. Existuje mnoho variant tohoto receptu, ve většině případů se používá mladá řepa s natí, tzv. botwinka. Jenže ta se u nás dost špatně shání. Ale s normální řepou je chlodnik také velmi chutný.

Gazpacho – čtyři stroužky česneku utřeme se solí. Vložíme do misky, přidáme nadrobené tři krajíce bílého chleba, pět lžic olivového oleje a vše utřeme do hladka (pokud je to příliš husté, tak dolijeme deci až dvě horké vody a necháme pár minut nabobtnat). Oloupeme si rajčata (budeme jich potřebovat přibližně půl kila)  a dáme je do mixéru. Přidáme k nim jednu okurku (loupeme podle chuti a zvyku), papriku zbavenou semínek, cibuli a nachystanou česnekovo-chlebovou pastu. Mixujeme do hladka, přidáme lžíci až dvě jemnějšího octa (lihový se nehodí, je moc ostrý, může být vinný, jablečný nebo balsamico), dolijeme přibližně tři deci vody (celkem je tam půl litru, množství záleží na tom, kolik jsme přidali na začátku k chlebu). Všechno propasírujeme přes síto a dáme do lednice pořádně vychladit. Gazpacho se podává s opraženým chlebem a můžeme do něj ještě přihodit trochu na kostičky nakrájené zeleniny (tu co jsme použili při jeho přípravě, čili papriku, rajče a okurku). Podobně jako v případě chlodniku i gazpacho má nepřeberné množství různých variant, které se liší nejen podle regionu, ale i podle rodiny – skoro každý má svůj vlastní recept. Poměry lze upravovat, lze do něj také přidat například vejce, tuňáka, šunku serrano nebo třeba pomeranč či mandle.