Asi každý rodič, který má dítě ve školce či na prvním stupni základní školy, se dostal do kontaktu s dětskou vší. V lepším případě u spolužáků své ratolesti, v tom horším mu dítko přineslo hmyzí dáreček domů. Většinou to vyvolá v domácnosti menší hysterii, mimo jiné i proto, že o vších mezi lidmi krouží spousta mýtů.
Vši přeskakují z hlavy na hlavu. Nepřeskakují, neumí to. K přenosu může dojít jen tak, že se dvě či více hlav (vlasů) dotkne. Nemusí to trvat příliš dlouho, veš je sice malá, ale na svou velikost i dost rychlá – zvládne ujít kolem dvaceti centimetrů za minutu.
Dětské vši přenáší nemoci. Tento mýtus pochází z dob, kdy byly mezi lidmi velmi rozšířené vši šatní. Ty opravdu mohly být zdrojem tyfu nebo zákopové horečky. S dětskou vší je spojeno jiné riziko. Ranky svědí a po rozdrápání mohou být sekundárně nakaženy nějakými bakteriemi.
Když se v domácnosti objeví vši, musíme úplně všechno několikrát vyprat. Praní určitě neškodí, ale bez přehánění, nesmíme zapomínat, že veš nedokáže mimo hlavu přežít déle než dva dny a hlavně pro ně látka v porovnání s teplou lidskou kůží nenabízí vůbec nic přitažlivého. Takže jednou pořádně (po odvšivení) vyprat má smysl a určitě stojí za to vyvařit všechny hřebeny, gumičky do vlasů apod., neustále puštěná pračka po dobu několika dní už moc smysluplná není. Pokud nemůžeme nebo nechceme rovnou všechno prát, obvykle se doporučuje buď věci dát do mrazáku nastaveného na minimálně mínus patnáct stupňů a nebo zabalit do igelitových pytlů.
Kočky a psi přenáší vši. Kočky a psi vši mají, ale je to jejich vlastní hmyz, který o člověka nemá zájem. A ten lidský se zase nezajímá o zvířata.
Výskyt vší je známkou špatné hygieny a nepořádku v domácnosti. Tento mýtus je příčinou, proč mnoho rodičů o tomto problému mlčí a tím bohužel přispívá k dalšímu šíření parazitů. Bohužel dětské vešky hygiena, čistota či sociální status rodin naprosto nezajímá. Chtějí být ne tam, kde je nepořádek, ale tam, kde je největší koncentrace lidí a tím pádem nejbohatší „spižírna“. O vších bychom měli vždy mluvit s rodiči kamarádů našeho dítěte a také s učiteli ve školkách a školách. Jen tak se dá velmi výrazně omezit riziko jejich návratu.
Vši mají jen malé děti. Mezi dětmi je jejich výskyt nejčastější (napovídá to i název tohoto parazita), protože děti se k sobě mnohem více tulí, půjčují si čepice, šály, hřebeny, gumičky do vlasů atd. Ale mezi krví dospělých a dětí není pro tento hmyz žádný rozdíl, takže rozhodně je dobré si po dobu, kdy u nás doma pobývá nežádoucí hmyz, věnovat větší pozornost i vlasům rodičů.