Úno 072014
 

Podle všeobecně rozšířené představy, kterou mimo jiné ovlivnil i dětský seriál Včelka Mája, med vzniká tak, že včely létají, sbírají pyl z různých květů, který pak v úlech zpracovávají na všemi milovanou sladkou pochoutku. Tento pohled určitě není mylný, je jen trochu neúplný. Medovicový med, známější pod názvem lesní, vzniká trošku jiným způsobem. Základní surovinou zde totiž není pyl, ale šťáva z lesních stromů, kterou ještě před včelami zpracovávají mšice.

Nejoblíbenější lesní medy vznikají z kapiček medovice posbírané na borovicích, smrcích, jedlích a modřínech. Mají jemnou chuť a vůni s lehkým nádechem smůly. Barva takového medu je převážně hodně tmavá až do černa, někdy v ní můžeme pozorovat i lehce zelenkavý nádech. Ale to neznamená, že mšice vytváří medovici pouze na jehličnanech. Lze narazit na lesní medy z listnatých (hlavně dub, buk, javor nebo lípa) nebo dokonce i ovocných stromů, ty první mají pro většinu lidí méně příjemnou vůni (výjimkou je velmi oblíbený lipový, který je směsí pylu a medovice), ty druhé jsou dosti světlé a voní hodně po květech.

A proč bychom si měli kupovat medovicový med? Za prvé se ho používá stejně jako jakékoliv jiné druhy, tudíž mimo jiné může v mnoha případech velmi dobře zastoupit cukr. Za druhé jeho specifická vůně i chuť mohou obohatit mnoho pokrmů či nápojů a obšťastnit naše chuťové pohárky. A hlavně za třetí jde zde samozřejmě i o zdravotní účinky (stromová míza má více různých prospěšných silic, vitamínů a hlavně minerálů než pyl). Nejčastěji se ho využívá při různých potížích s horními cestami dýchacími. Působí antisepticky, protizánětlivě a také pomáhá odkašlávat. Pomůže nejen při klasickém nachlazení a chřipce, ale doporučoval se také například jako podpůrná léčba při zápalu plic. To samozřejmě není všechno, lesní med posiluje oběhovou soustavu a srdce, také se doporučuje při potížích s klouby nebo při nervových onemocněních – látky, které obsahuje, uklidňují a působí proti stresu. Navíc podobně jako všechny další medy celkově posiluje imunitu a pomáhá při detoxikaci lidského organismu. Doporučuje se lidem, kteří před nedávnem prošli nějakou náročnější léčebnou kúru spojenou se zvýšenou konzumací různých léčiv.