Alergie a kočka či pes

Většina lidí si myslí, že alergici mají naprostý zákaz kontaktu s kočkami nebo se psy. Není to tak úplně pravda. Je sice fakt, že u mnoha nemocných lidí srst nejoblíbenějších domácích mazlíčků může vyvolat nepříjemnou alergickou reakci, ale není to obecné pravidlo, které lze vztáhnout  na každého alergika a na všechna plemena.

Mezi alergiky jsou velmi oblíbená různá bezsrstá plemena. U psů je to hlavně mexický a peruánský naháč, americký bezsrstý teriér a také čínský chocholatý pes. Mezi kočkami je králem samozřejmě sphynx.  Nevidíme tolik chlupů, tak si myslíme, že vše je v pořádku. Částečně je to i pravda, ale méně srsti či dokonce žádná stejně vše neřeší. Problémy s alergií mohou vyvolat lupy, sliny a pot, které vytváří všechna zvířata bez ohledu na bujnost porostu. Navíc reakce na alergeny je dosti individuální. Ale rozhodně nelze zpochybnit to, že výše uvedené rasy bývají skutečně méně problematické. Bohužel je spojuje jedna vada. Mnoho lidí si pod pojmem domácí mazlíček představí něco hezkého, chlupatého a to bohužel bezsrstá plemena nemohou splnit.

Není to ale důvod k zoufání. Alergie ve skutečnosti nevyvolává hlavně srst, ale lupy (či šupinky kůže), které pelichající zvíře uvolňuje v nadměrném množství. Takže je zde i logická nápověda, že nejvhodnější bude takové zvíře, které málo pelichá. U psů je to například aierdale teriér, australský silky teriér nebo bišonek a také bedlington teriér. Z koček se nejčastěji doporučují sibiřské. Není to z toho důvodu, že by nějak výrazně méně pelichaly. Ale je u nich prokázán výrazně větší výskyt zvířat, které nevytváří nejsilnější „kočičí alergen.“ Takže sice trochu srsti nám po bytě shodí, ale šupinky kůže či sliny jsou z alergikova hlediska čisté. Další doporučenou kočkou pro alergiky je devon rex, to je podobný případ, jako teriéři uvedení výše.

Bohužel, alergie jsou záležitost hodně individuální. To co nevadí jednomu nemocnému, může překážet druhému. Proto před nákupem zvířete se nejdříve s ním pokusme strávit co nejvíce času a zjistěme, jak naše tělo reaguje. A když už si kočku nebo psa pořídíme, měli bychom stejně dodržovat několik zásad. Zvíře by nemělo chodit k nám do postele  – pokud možno ložnice by měla být pro ně vždy uzavřena. Psy bychom měli pravidelně koupat a v celém bytě udržujeme dokonalou čistotu. Dečky, koberečky, huňaté pelíšky a polštářky, které hromadí chlupy a tím pádem šupinky kůže nejsou moc dobrý nápad.  Čistička vzduchu a zvlhčovač není módní rozmar, ale užitečný pomocník.