Vaječný šampon na vlasy

Domácí vaječný šampon může být příjemná alternativa k přípravkům, které můžeme koupit v drogerii. Neobsahuje konzervanty, umělá barviva či jiné chemikálie a přitom kvalitou se bez problémů vyrovná libovolnému prodávanému přípravku. Vajíčka při péči o vlasy využívaly už naše praprababičky, takže se dá říci, že za výsledek zde ručí moudrost přinejmenším několika staletí.

Vaječný šampon je vhodný pro každého, i když nejvíce ho ocení asi ti, kteří mají problém s hodně suchými a křehkými vlasy a také ti, které neustále trápí roztřepené konečky. Až na tzv. céčko jsou v něm zastoupeny všechny vitamíny, tělo ocení i hezkou řádku minerálů, zvláště železo, fosfor, draslík, sodík, hořčík, zinek a také z vaječného šampónu dostaneme maličké množství selenu. Má velmi kvalitní bílkovinu, ale tu využije spíše náš žaludek než vlasy. To samé se týká i případných rizik spojených s cholesterolem (který není až takovým strašákem, jak se obvykle píše), naše vlasy a pokožka na hlavě ho rozhodně nemusí řešit.

A jak vypadá recept na tento skvělý a zdraví i kráse prospěšný vaječný šampon? Připravíme si dva žloutky, jeden bílek, lžičku medu, citronovou šťávu a nějakou mističku. Med musí být tekutý, takže pokud jsme si pořídili zcukernatělý, musíme ho nejdříve ve vodní lázni rozpustit. Citronovou šťávu můžeme nahradit dvěma lžičkami dobrého rostlinného oleje (nejtradičnější je panenský olivový), doporučuje se to hlavně lidem, kteří potřebují zesílit hydratační účinky. Všechny suroviny si dáme do mističky a velmi pečlivě je rozmícháme na kompaktní hmotu. Nemusíme se týrat s vidličkou nebo lžičkou, pomoci nám může a práci výrazně urychlí například ponorný mixér. Připravený vaječný šampon si potom už jen přelijeme do lahvičky, odložíme do lednice a již druhý den ho můžeme začít používat podle potřeby naprosto stejným způsobem, jakým jsme si myli hlavu do té doby. Vlasy po umytí oplachujeme velmi pečlivě vlažnou vodou. Můžeme je ještě ošetřit oblíbeným kondicionérem, ale většinou to není nutné.

tip: pokud se nám zdá, že málo pění a bez pěny se nedokážeme při mytí vlasů obejít, můžeme k němu přidat maličké množství dětského šamponu nebo trošku přírodního mýdla. Ale na výsledek to vliv mít nebude.