Mytí vlasů bez šamponu

vlasyKaždý den nás přímá i nepřímá reklama masíruje, že pokud chceme mít zdravé, krásné a lesklé vlasy, bez speciálního šamponu firmy XYZ to rozhodně nepůjde. Názvy se mění, propaganda u všech výrobků zůstává stejná. Takové kampaně vždy vyvolají i negativní reakci a nyní čím dál tím častěji můžeme slyšet hlasy, že ve skutečnosti všechny tyto přípravky jen maskují problémy, které samy vyvolávají. A doporučují návrat k přírodě a mytí vlasů úplně bez šamponu.

Teorie se opírá o tvrzení, že ve skutečnosti naše vlasy dostávají z potravin a kůže dostatek živin k tomu, aby byly přirozeně krásné a pevné. Takže základem by měla být samozřejmě zdravá výživa i správný životní styl a při mytí nám dlouhodobě bude stačit jen voda, jedlá soda a jablečný ocet. Používání jedlé sody je potřebné hlavně na začátku, kdy musíme dostat kůži a vlasy do původního přirozeného stavu, později si myjeme vlasy převážně jen vodou.

Postup při mytí vlasů bez šamponu v počáteční očistné fázi je velmi jednoduchý. Vezmeme si dvě lžičky jedlé sody a smícháme je se dvěma lžícemi teplé, ale ne horké, vody. Vlasy namočíme a naneseme na ně připravenou kašičku tak, aby se dostala do kontaktu i s kůží na hlavě. Postupujeme vlastně velmi podobně jako při nanášení šamponu, čili bříšky prstů přibližně minutu jemně masírujeme pokožku. Pak vlasy pečlivě opláchneme a rovnou na ně nastříkáme rozprašovačem jablečný ocet (musí být jablečný, rozhodně na hlavu nesmíme lít lihový – pokud jablečný ocet nemáme, v nouzi můžeme použít čerstvě vymačkanou citronovou šťávu). Hlavu znovu jemně promasírujeme tak, abychom nanesli ocet na všechny vlasy, pak ji opláchneme a naše první mytí vlasů bez šamponu máme za sebou. Po měsíci používání sody vyzkoušíme umýt hlavu jen čistou vodou, jestliže výsledek nám ještě nevyhovuje, pokračujeme v očistě sodou další měsíc.

Mytí vlasů bez použití šamponu opravdu funguje, i když jsou zde různá ale. Jednak velkou roli hraje onen zdravý životní styl a také prostředí ve kterém se pohybujeme. Někdo, kdo si v zaměstnání každý den silně zamastí či zapráší vlasy, se bohužel bez pěnících přípravků neobejde (i když existují i přírodní varianty). Pokud se budeme živit nezdravými tučnými či hodně sladkými pokrmy, tak s vlasy budeme mít problémy bez ohledu na způsob mytí. Také je v dnešní době možné, že někdo trpí alergií na sodu nebo jablečný ocet, což samozřejmě výše popsanou metodu mytí vlasů bez šamponu znemožňuje. Jestliže jsou po umytí vlasy příliš matné a na omak drsné, asi jsme použili málo octa a nebo jsme ho nenanesli na všechny vlasy. Příliš málo sody může způsobit, že je hlava mastná a jestliže jsme jí použili příliš moc, vlasy se budou více kroutit.