Zelený koktejl – green smoothie

Green smoothie to je hit posledních let. Překlad, neboli název zelený koktejl, sugeruje, že jde o cosi pro dospělé, ve skutečnosti se ale jedná o velmi zdravý a chutný nápoj, který našel své milovníky nejen mezi nadšenými zastánci zdravé výživy. Podívejme se tomuto fenoménu na zoubek.

Green smoothie tělo zasytí, očistí a odkyselí. Je to nejen nápoj, ale vlastně i lehké jídlo, které nám dodá na nějaký čas potřebnou dávku energie. Obsahuje antioxidanty, které očišťují organismus a působí skoro jako elixír mládí, doplní je solidní dávka vlákniny, která je nezbytná pro dobré trávení a ještě tělu přidáme vitamíny a minerály. Za svou barvu zelený koktejl vděčí chlorofylu, který má až na centrální atom stejnou strukturu jako lidský hemoglobin – a také v našem organismu zvyšuje jeho produkci. Navíc zpomaluje proces stárnutí, má protizánětlivé, dezinfekční a antibakteriální účinky a zlepšuje metabolismus.

A jak si green smoothie připravit? Je to docela jednoduché, u každého receptu se stačí držet několika prostých zásad. Na přípravu stačí jakýkoliv dobrý mixér. Poměr ovoce a zeleniny by měl být na začátku přibližně šest ku čtyřem, s postupem času zvyšujeme podíl zelené složky. Základem dobré chuti jsou odvážné kombinace. Nebojme se experimentovat a kombinovat zeleninu s ovocem, které podle obecných pověr „k sobě nejdou.“ Nejlepší a nejzdravější koktejly připravíme z bio produkce, kde máme větší šanci, že listy a slupky nejsou nadměrně „obohaceny“ chemikáliemi. Kvalitní voda může hrát při přípravě chutného nápoje velkou roli. Nejdříve mixujeme „zelené s vodou,“ pak přidáváme zbytek.  Green smoothie může nahradit svačinu a také část hlavních jídel. Ale rozhodně to nemůže být naše jediné jídlo. Pokud zelený koktejl chceme nabídnout někomu, kdo tvrdí, že listová zelenina je jen pro králíky, kombinujme nápoj s jahodami nebo borůvkami, které jiné chuti přehluší – a samozřejmě neříkejme, co všechno smoothie obsahuje.

Postup je snad každému jasný, proto se jukněme už jen na některé oblíbené recepty:
1. 2 banány, šálek borůvek, 2 sušené švestky, hlávka salátu, 100 ml vody
2. 10 centimetrů okurky hadovky, hrst čerstvého špenátu, 1 řapík řapíkatého celeru, 1 oloupané kivi, 1/4 oloupaného avokáda, 1 lžíce ovesných otrub, šťáva z jednoho citronu, 450 mililitrů vody
3. 1 svazek zelené petrželky, 1 banán, 1 jablko, šťáva z poloviny citronu, 1 cm, oloupaného zázvoru, 100 ml vody
4. 10 listů salátu, 3 malé okurky, 2 oloupaná avokáda, 2 hrušky, 1 banán, 200 ml vody
5. 2 hrsti baby špenátu, 1 střední banán, 2 jablka, 300 ml vody

Máte nějaký svůj oblíbený recept? Můžete se pochlubit v diskusi.

1 komentář u „Zelený koktejl – green smoothie“

  1. krásné kombinace, ale jsem prekvapeny jak malo se ji u nas kadeřávek, v Kanadě a USA to je v podstatě první přísada zeleného smoothie. Nejvíc se mi ale líbí kombinace 4. 🙂 no a co se týce meho oblibeneho smoothie tak tady je recept 🙂 rawmanrawoman.com/18-proteinoveacute-raw-jiacutedlo-tyacutedne-fenomenaacutelniacute-superfood-sniacutedan282—miacutesa-zeleneacuteho-smoothie.html

Komentáře nejsou povoleny.