Zdravé řepové smoothie

Mladá červená řepa

S příchodem podzimu a zimy se výrazně zvyšuje riziko nachlazení. Nikdy to nebylo příjemné, ale v dnešní době horečka, rýma nebo kašel, které tento obvykle krátkodobý zdravotní problém doprovází, nám mohou velmi výrazně komplikovat život. Proto je potřeba co nejvíce pečovat o zdraví, tělu dodávat potřebné vitamíny a průběžně posilovat imunitu. Pomoci s tím může i zdravé a taky velmi chutné řepové smoothie.

Co se v koktejlu skrývá?

Mixovaný nápoj z červené řepy je plný různých zdraví prospěšných látek. Vděčí za to unikátnímu složení, kde se síla ovoce a zeleniny dokonale propojuje s užitečnými vlastnostmi některých druhů koření. Řepové smoothie má velmi vysoký obsah čistě přírodního vitamínu C, kyselinu listovou a vitamíny B a E. Kromě toho v něm najdeme i velmi prospěšné minerály, jako je mangan, draslík, železo i hořčík. Také obsahuje hodně vlákniny, která je nezbytná pro správné fungování trávicí soustavy. Dobré zažívání a kvalitní metabolismus jsou základem silné imunity. Na podzim a zimu je tento koktejl ideální, protože dokáže krásně a hlavně úplně přirozeným způsobem rozehřát organismus, díky čemu naše tělo může lépe bojovat s různými choroboplodnými zárodky a případnou infekci zastavit ještě dříve, než se dokáže rozvinout.

Recept na smoothie

Připravíme si jednu středně velikou červenou řepu, dobrou hrušku, pomeranč, polovinu limetky, půl druhého centimetru zázvoru, lžičku kurkumy, půl lžičky skořice a dvě špetky pepře. Případně pro zjemnění chuti můžeme použít lžíci mandlového másla, ale i bez něj je smoothie velmi chutné. Řepu velmi pečlivě omyjeme (pokud ji máme z normálního obchodu, a nebo si nejsme jisti, čím ji kdo hnojil, raději ji místo pouhého mytí oloupeme) a nakrájíme na menší kostky. Z hrušky vyndáme jadřinec a pokrájíme ji. Zázvor omyjeme a nastrouháme. Pomeranč oloupeme a rozebereme na dílky. Ovoce, zeleninu a koření vložíme do mixéru a zakapeme čerstvě vymačkanou šťávou z limetky. Přilijeme přibližně dvě skleničky vody a rozmixujeme do hladka. Hotové smoothie z červené řepy rovnou vypijeme. Skladováním bychom přišli o velkou část léčivých účinků.