Stopky z třešní pro zdraví

Poslední dvě třešně a vedle nich odložené stopky na další zpracování

Třešňové stopky většina lidí bez přemýšlení vyhazuje. Přeci je to normální odpad, tak jaképak cavyky. Odpadkový koš nebo kompost je pro ně nejlepší místo. Chyba lávky. Obsahují spoustu zdraví prospěšných látek, které můžeme s velkým úspěchem využít v domácí lékárničce. A při dnešních cenách třešní je rozumné z celkem drahého nákupu vytěžit opravdu maximum.

Léčivé vlastnosti třešňových stopek

S mírnou nadsázkou se dá říci, že stopky mají podobné vlastnosti a účinné látky, jako plody. Asi nejvýznamnější je schopnost urychlovat a zlepšovat metabolismus, díky které se můžeme zbavit nežádoucích kil navíc a nadbytečného tuku. Navíc odstraňují z našeho organismu škodlivé toxiny. Pomáhají regulovat hladinu kyseliny močové, což rozhodně ocení každý člověk, který trpí dnou nebo má náběh na tuto nepříjemnou chorobu. Jsou močopudné, očišťují ledviny a mohou urychlit rozpouštění ledvinových a močových kamenů. Zmírňují menstruační bolesti a také bolesti svalů, kloubů a zad. Mají protizánětlivé účinky a zlepšují fungování oběhové i nervové soustavy.

Čaj neboli nálev ze stopek

Jako u většiny doma připravovaných léků je i v tomto případě důležitá kvalita surovin. Třešně by měly pocházet ze stromů, které se nachází dál od silnic a hluku velkoměsta a pokud možno se je moc nestříká (ideálně vůbec). Příprava nálevu je potom velice snadná. Nasekáme si přibližně lžíci stopek*, a zalijeme je jednou skleničkou (přibližně dvě deci) vařící vody. Necháme louhovat přibližně patnáct minut a následně čaj přecedíme. Pro zlepšení metabolismu, kvalitnější fungování oběhové soustavy, regulaci kyseliny močové nebo očištění ledvin pijeme půl skleničky denně po dobu jednoho týdne až čtrnácti dnů. Takže můžeme si ho připravit do zásoby. Skladovaný v lednici udrží své účinky přibližně po dobu tří dnů. Teplota nápoje nehraje v tomto případě roli. V ideálním situaci čaj nesladíme. Pokud je pro někoho trpká chuť opravdu nepřekonatelná, může si nápoj mírně ochutit medem a troškou citronové šťávy. Na trávení či bolesti se nálev připravuje stejně, jen vypijeme půl sklenky podle potřeby.

Jako u každého domácího léčiva je i v případě čaje z třešňových stopek rozumné konzultovat jeho užívání se svým praktickým lékařem. Ten by měl znát náš zdravotní stav a případná rizika nejlépe. Obzvlášť se to týká těhotných a kojících žen, starších lidí a každého, kdo musí pravidelně brát nějaké léky.

* stopky z třešní si můžeme během sezóny nasušit do zásoby, v takovém případě stačí použít polovinu uvedeného množství.