Angreštový sirup

Angrešt patří mezi sezónní ovoce, se kterým se mimo letní měsíce téměř vůbec nesetkáme. Je dobrým zdrojem vitamínu C, najdeme v něm i vitamíny A, B a P a také železo, draslík, sodík, fosfor a vápník. Jeho konzumace posiluje kosti, má detoxikační a mírně močopudné účinky a také posiluje imunitu. Proto je dobré si trochu úrody uskladnit i na zbytek roku. Můžeme to udělat například tak, že si připravíme zdravý domácí angreštový sirup.

Nachystáme si tři kilogramy angreštu a kilogram až půl druhého kila cukru (menší množství stačí, ale někdo má rád sirup sladší). Ovoce probereme a malým nožíkem odstraníme bubáky a případně i stopky – obé by mělo negativní vliv na chuť připravovaného nápoje. Pak angrešt pořádně omyjeme – kdybychom to dělali opačně, bubáci by se nám odstraňovali mnohem hůře. Plody zalijeme přibližně litrem vody (někdo v této fázi recept ještě obohatí o vanilkový lusk – je to chutné, ale na zdravotní účinky to vliv nemá), uvedeme do varu a povaříme deset až patnáct minut, až začnou měknout. Jemně je něčím rozmačkáme. Všechno přelijeme přes pláténko či gázu a ovocnou drť necháme chvíli okapat a pak ji ještě vymačkáme, abychom z angreštu dostali všechnu šťávu. V té rozmícháme cukr a na minutu necháme přejít varem. Hotový angreštový sirup rozlijeme do vyvařených sklenic, zavíčkujeme je, otočíme dnem vzhůru a po vychladnutí uskladníme na nějaké chladnější tmavé místo.

Angreštový sirup se jako lék podával v lidové medicíně při různých problémech s tak zvaným revmatem (čili jakýchkoliv potížích s klouby a svaly) a horečce. Také se doporučoval na játra, záněty močového systému, zácpu a pro odstranění nechutenství či zlepšení trávení. Navíc ho lidoví léčitelé obvykle předepisují při celkovém oslabení organismu, které je například následkem antibiotické léčby či silnější menstruace. Zarovnanou lžíci sirupu zalijeme dvěma deci vody, rozmícháme a vypijeme. V případě nemocí podáváme třikrát denně, pokud si jen chceme zlepšit imunitu či celkově posílit organismus, stačí jen jedna sklenička.