Koupel v mléce

Blahodárné účinky koupání v mléce znali už ve starověku. Mimo jiné je velmi dobře znala slavná antická kráska Kleopatra, kterou údajně na cestách doprovázely stovky oslic, aby vždy měla po ruce dostatek tekutiny do lázní. Sehnat oslí mléko může být dnes trochu problém, ale podobné účinky má i obecně dostupné kravské a nebo můžeme také použít podmáslí.

1. nalijeme tři litry podmáslí do vany naplněné do poloviny teplou, ale ne vařící vodou. Koupeme se pak přibližně dvacet minut. Výsledkem by měla být dobře hydratovaná jemná a měkká kůže.

2. celé tělo namažeme panenským olivovým olejem – velmi pečlivě ho vmasírujeme hlavně do míst, kde je kůže ztvrdlá a přesušená. Dále nalijeme znovu tři litry podmáslí, jen voda by měla být co nejteplejší – tak teplá, jak jen sneseme. V tomto případě by koupel měla trvat půl hodiny.

3. klasikou klasik je koupel v mléce s medem. Vyhlazuje kůži a dává jí krásný a přirozený lesk. Na polovinu vany budeme potřebovat litr mléka (ideální je přímo od krávy, ale v nouzi stačí i UHT, jen by mělo být plnotučné) a jednu deci medu. Pokud máme hodně suchou pokožku, množství mléka i medu bychom měli zdvojnásobit. V teplém mléce pořádně rozmícháme med, nalijeme do vany a koupel si pak vychutnáváme přibližně dvacet minut.

4. koupel v mléce s medem lze ještě trochu vylepšit podle receptu slavné francouzské krásky ze sedmnáctého století Ninon de l’Enclos. Ta do ní přidávala ještě sůl. Půl kilogramu rozmícháme velmi pečlivě při napouštění vany a dále postupujeme stejně i se stejnými poměry – čili na litr dobrého mléka deci medu. Tato koupel je velmi účinná, má jen jedu vadu, není moc vhodná pro lidi s příliš suchou pokožkou.

5. očišťující a osvěžující koupel si připravíme ze tří litrů plnotučného mléka a čtvrt kilogramu otrub. Obě suroviny uvedeme do varu, stáhneme plamen a necháme probublávat na plotně přibližně čtvrt hodiny. Pak mléko přecedíme, otruby vymačkáme a čistou tekutinu nalijeme do hodně teplé vany naplněné jako i v předchozích případech do polovic. Koupeme se patnáct až dvacet minut, během lázně bychom měli pořádně promasírovat kůži na celém těle.

info: před každou koupelí bychom se měli nejdříve osprchovat a případně umýt pořádně mýdlem.