Krásně zdravá medová koupel

Med je plný mnoha užitečných a zdraví prospěšných látek – samozřejmě pouze ten pravý, ne ten supermarketový výrobek z cukru, který téměř nic neobsahuje. Proto je i jasné, že může prospět nejen organismu uvnitř, ale také vnější kráse. Konec konců využívá se k tomuto účelu již od dávných dob, zvláště v podobě různých koupelí.

Spíše než pro krásu je posilující koupel vytvořená vlastně z čistého medu, kterou mohou vyzkoušet lidé nemocní a ti, kteří se cítí oslabeni a nebo mají pocit, že na ně právě  „něco leze.“ Je velmi jednoduchá, stačí si jen napustit teplou vanu, počkat až dosáhne teploty přibližně třicet sedm stupňů a pak v ní rozmíchat dvě stě mililitrů medu. Po desetiminutovém čvachtání je potřeba vanu vypustit a osprchovat se – voda by také neměla být horká.

Léčivá a velmi užitečná je i koupel s medem a mladou borovicí. Pomáhá krevnímu oběhu, uklidňuje, má močopudné účinky a zmírňuje různé tzv. revmatické bolesti. Mladé borovicové výhonky zalijeme třemi litry vody, uvedeme do varu a povaříme deset minut. Na patnáct minut odstavíme pod pokličkou a pak nalijeme do polo plné vany s vodou o teplotě třicet sedm stupňů.  Na konec ještě vmícháme dvě stě gramů medu a koupeme se čtvrt hodinky. Dá se využít i starší větve, či spíše jejich špičky, ale není to ono a člověk jich potřebuje výrazně více.

Užitečná je i uvolňující koupel, díky které nejen pomůžeme našemu tělu, ale hlavně získáme výrazně pružnější a hebčí pokožku. Napustíme si teplejší vanu (tak 38-40 stupňů) a v ní rozpustíme tři sta padesát gramů mořské soli (může se použít i normální kamenná, ale mořská je lepší). V litru teplého, ale rozhodně ne horkého, mléka velmi pečlivě rozmícháme také tři sta padesát gramů medu a vlijeme do koupele, kterou si vychutnáváme dvacet minut.

Čistě na krásu je i koupel, kterou proslavily slavné francouzské dámy, mezi nimi i významná spisovatelka George Sandová, která si díky medu a smetaně velmi dlouhou dobu udržovala svou krásnou jemnou a světlou pleť a možná i díky nim slavila velké úspěchy ve svých milostných avantýrách.  Zase budeme potřebovat do poloviny vyplněnou vanu, která bude mít teplotu lidského těla. Do ní nalijeme čtvrt litru smetany na šlehání, půl kilogramu medu a tři sta gramů mořské soli. Vše velmi pečlivě rozmícháme a pak se koupeme a relaxujeme ve vaně dvacet minut.