Babské rady jak na mastné vlasy

Lidé, kterým se příliš mastí vlasy, většinou patří k nejlepším zákazníkům různých drogerií. Zkouší každý  nový prostředek na mastné vlasy, jestli čirou náhodou už konečně nevynalezli nějaký všelék. Nevynalezli, tento neduh je samozřejmě možno různými způsoby omezit, ale účinnost a dlouhodobá prospěšnost moderního, sotva dosahuje té úrovně, jako ověřená klasika našich předků neboli tzv. babské rady.

Před mytím hlavy nám může pomoci vlasové tonikum. Není to nějaký moderní vynález, takové vodičky vymýšlely už naše babičky…  Tradiční bylinkové tonikum si vytvoříme tak, že do sedmi lžic jablečného octa přidáme sto ml bylinkového nálevu. Můžeme ho vytvořit z rozmarýnu, šalvěje nebo i obyčejného bobkového listu tak, že hrstku vybraných bylinek zalijeme potřebným množstvím vroucí vody, čtvrt hodiny necháme louhovat a poté přecedíme. Směs octa s nálevem přelijeme do tmavé lahvičky a vtíráme pečlivě do kůže vždy před mytím vlasů. Podobně účinnou vodičku si můžeme připravit ve větším množství do zásoby z čistého jablečného octa tak, že do čtvrt litrové lahvičky nasypeme hrstku výše zmíněných bylin (výběr podle toho co máme nebo co se nám líbí – také je možno vytvořit všechny směsi a průběžně je obměňovat) a odložíme ji louhovat na dva týdny bez vody. Poté přelijeme, uschováme a používáme před šamponem. Na mastné vlasy s lupy zase můžeme udělat jiné tonikum, kde využijeme stejné množství jablečného octa jako u první bylinkové směsi, které promícháme s několika kapkami tymiánového oleje. Taktéž vtíráme před mytím.

Mastným vlasům prospívají i různé léčivé oplachy. Mátový si vytvoříme tak, že hrst máty zalijeme v uzavíratelné sklenici nebo láhvi litrem jablečného octa, zavíčkujeme a odložíme na čtrnáct dní na nějaké teplejší místo. Po uplynutí této doby tekutinu přecedíme přes pláténko, které vymačkáme a nalijeme do nějaké lahvičky. Mátu pak používáme po každém umytí vlasů – dávkování je čtyři lžíce na jeden litr vody. Rychle si můžeme vytvořit i oplach z medu, který překvapivě nám vlasy neslepí, ale pomůže s tvarováním krásného  účesu. Malou lžičku medu naprosto dokonale rozmíchejme ve sklenici vody a tou si hlavu po vydrbání šamponem a opláchnutí čistou vodou ještě jednou opláchněme. Pánové mohou ocenit i to, že náš tradiční chmelový mok se dá použít nejen na propláchnutí jater a mozku, ale také na vlasy. Půl druhé skleničky desítky promícháme se tři čtvrtě sklenkou jablečného octa a pořádně rozmícháme. Vlasy pořádně prolijeme celým vytvořeným množstvím a necháme přirozeně vyschnout bez fénu. Specifická vůně chmele a kvasnic je cítit  pouze na začátku, s přibývajícími minutami rychle mizí.