Vyživujeme naše vlasy

Dnes se podíváme na tři domácí recepty, které se mohou hodit všem, kteří mají problémy s příliš mastnými, vypadávajícími, pomalu rostoucími a nebo oslabenými vlasy. Účinkují přímo na kořínky a kůži na vlasech, takže jejich působení je výrazně kvalitnější, než v případě přípravků, které pouze nanášejí ochrannou vrstvu na vlasy.

Na příliš mastné vlasy pomůže citron a nebo pískavice řecké seno. Účinné jsou podobně, citron je dostupnější, na druhou stranu u někoho může vyvolat mírné alergické reakce. Dvě lžíce pískavice rozdrtíme nebo semeleme a zalijeme jednou deci vařící vody. Zamícháme, hrneček přikryjeme talířkem nebo pokličkou a necháme louhovat deset minut. Vtíráme do navlhčené kůže, pokud možno po umytí vlasů. V druhém případě vezmeme polovičku středního citrónu, vymačkáme ho, promícháme s deseti mililitry vody a hned vtíráme do kůže. Hlavu nemusíme oplachovat, ale jestli nás trápí nějaký nepříjemný pocit, nechme citronovou vodičku účinkovat alespoň čtvrt hodiny.

Jestliže nám vlasy rostou příliš pomalu, můžeme je trošku povzbudit. Připravíme si dvě lžičky kávy, které smícháme se lžičkou skořice a zalijeme přibližně čtvrt sklenkou vařící vody. Souběžně do druhého hrnečku nasypeme dvě lžičky přesličky a jednu lžičku pelyňku brotanu a také je je zalijeme půl sklenkou vroucí vody. Po vychladnutí obě tekutiny slijeme dohromady a přecedíme. Přidáme pár kapek kosmetického glycerinu, vmícháme půl deci březové vody (tradiční elixír na všechny typy vlasů, který by neměl chybět v  žádné domácnosti) a uskladníme do chladu. Vtíráme do kůže na hlavě každý den.

Pokud nás trápí nadměrné vypadávání nebo lámání vlasů vypravíme se na kopřivy, hrstku mladých listů zalijeme půl deci vody a necháme louhovat. Vychladlou tekutinu přecedíme a listy vymačkáme. Nakrájíme si jednu větší cibuli a vymačkáme z ní šťávu (měly by to být tři lžíce). Totéž uděláme z hlavičkou dobrého česneku (šťávy potřebujeme půl druhé lžíce) – čili vymačkáme na síto, propasírujeme a přecedíme. Připravené suroviny spojíme, přidáme k nim třicet mililitrů březové vody a po pěti kapkách vavřínového a rozmarýnového oleje. Směs vtíráme do hlavy před každým večerním mytím vlasů a necháme půl hodiny účinkovat.