Mléčná koupel pro krásu

Mléko přidávané do koupele můžeme s mírnou nadsázkou označit za výtečný a navíc čistě přírodní kosmetický přípravek. Dokáže velmi dobře zvláčnit pokožku, navíc ji hydratuje, vyhlazuje a vyživuje. Není to nějaký moderní vynález, kosmetických vlastností mléka si všimli už před několika tisíci lety. Podívejme se na tři osvědčené recepty na účinnou mléčnou koupel.

Mléčná koupel s dýní

Ve dvou litrech polotučného mléka (nebo naředíme litr plnotučného litrem vody) uvaříme doměkka vypeckovanou dužinu z poloviny dýně Hokaido (potřebujeme cca půl kilogramu). Lze použít i dýni normální, tu bychom měli ale ještě před vařením oloupat. Všechno dokonale rozmixujeme a nalijeme do teplé vany naplněné přibližně do půlky. V mléčné lázni se koupeme dvacet až třicet minut. Pokud máme problémy s hodně vysušenou kůží, při mixování přidáme ještě několik kapek libovolného panenského oleje, který zrovna máme po ruce (asi nejčastěji to bude olivový, ale hodí se jakýkoliv lisovaný za studena).

Voňavá mléčná koupel

Skleničku sušeného mléka promícháme s necelou lžící vybrané aromatické bylinky (vhodný je rozmarýn, levandule nebo například tymián) a podobným množstvím sušeného měsíčku. Přidáme ještě půl lžíce sušené a jemně nadrcené kůry z libovolného citrusu – pokud možno by měl pocházet z nějaké bioplantáže bez postřiků. Na mléčnou koupel potřebujeme půl skleničky připravené směsi, kterou rozmícháme v teplé vaně naplněné do polovic. Voňavá koupel prospívá nejen naší pleti, ale i psychice – dvacetiminutový odpočinek velmi příjemně uvolní naši mysl.

Otrubová koupel s mlékem

Ve čtyřech litrech dobrého plnotučného mléka vaříme tři sta gramů otrub po dobu přibližně patnácti minut. Přecedíme je, otruby velmi pečlivě vymačkáme a čiré mléko nalijeme do teplé vany (stejně jako u dvou předchozích receptů i nyní ji budeme mít naplněnou do poloviny). Koupeme se přibližně čtvrt hodiny. Trochu uvařených otrub můžeme později jemně vmasírovat do kůže jako přírodní peeling (koupel si můžeme dopřávat denně, ale s otrubovým peelingem nepřeháníme – ten stačí dvakrát do týdne). Tento typ koupele pomáhá i při některých typech akné.