Jezme denně zázvor

Zázvor je již několik tisíc let nedílnou součástí asijské kuchyně i také tamější tradiční medicíny. A není na tom nic zvláštního. Pod šedobéžovou slupkou nepříliš hezkého oddenku se schovává velká léčivá síla, kterou potvrzuje nejen moudrost starověkých lékařů a stovky generací zkušeností, ale také moderní medicína. Podle některých odborníků bychom si ho dokonce měli dopřávat každý den a mají pro to i několik pádných argumentů.

1. podle výzkumu, který trval měsíc a půl, tři gramy sušeného zázvoru podávané každý den dokážou snížit hladinu tak zvaného špatného cholesterolu.

2. pravidelná konzumace dvougramové dávky u mnoha pacientů, kteří měli problémy  s cukrovkou dokázalo snížit hladinu cukru v krvi. Podle některých výpočtů se i snižuje celkové riziko výskytu různých srdečních onemocnění o deset až dvacet procent.

3. podle některých výzkumů je velmi pravděpodobné, že gingerol, který je v zázvoru obsažen, může organismus do jisté míry chránit před určitými druhy rakoviny. Celkově zázvor posiluje imunitu našeho organismu a během sychravých měsíců snižuje riziko výskytu různých chřipek a nachlazení.

4. existují výzkumy, které naznačují, že kombinace mnoha různých látek obsažených v zázvoru může snižovat riziko vzniku Alzheimerovy choroby. Pravidelná konzumace zázvoru zlepšuje paměť a také zrychluje reakce na různé vnější podněty. Pomáhá při častých migrénách.

5. zázvor se tradičně podával při problémech s trávením, kromě chuti je to i jeden z důvodů, proč ho najdeme v tolika pokrmech pocházejících původně z tropických zemí. Zlepšuje tvorbu žaludeční šťávy a žluči. I velmi malá dávka může působit jako prevence před vznikem žaludečních problémů způsobených přejedením nebo příliš těžkým či špatně stravitelným jídlem. Také snižuje pocit hladu a urychluje metabolismus, což může být prospěšné při hubnutí.

6. zázvor je ověřený prostředek na snižování potíží s různými druhy nevolnosti. Doporučují ho některé těhotné maminky, lidoví léčitelé říkají, že bychom ho měli zařadit do jídelníčku při chemoterapii a výtažky ze zázvoru najdeme u mnoha přírodních léčiv podávaných na žaludeční problémy vyvolané cestováním či přesněji nevolností vzniklých v dopravních prostředcích.

7. vědecké výzkumy provedené na univerzitě ve Spojených státech dokázaly, že častá konzumace zázvoru může snížit bolesti svalů až o jednu čtvrtinu. Pomáhá také při bolestech menstruačních. Zkoumá se také účinek na záněty kloubů a nepříjemné stavy spojené s tímto zdravotním problémem a je velmi pravděpodobné, že zázvor nám pomůže i v těchto případech.