Bolavé klouby mohou mít mnoho různých příčin. Někdy je za tím závažné onemocnění, jindy jde o problém spojený s věkem a někdy je to známka zvýšené citlivosti na změny tlaku a počasí. S bolestí kloubů se setkávali naši předkové již od pradávných dob a tak není divu, že existuje velké množství různých tvz. babských rad, které pomáhají bolesti přinejmenším omezit a to i bez návštěvy lékaře.
Příčiny jsou opravdu různé, ale metody, které proti následkům bojují jsou úspěšné téměř vždy. Aby ne, také jejich schopnosti ověřila staletí různých pokusů, kdy se počítal výsledek bez znalosti odborné diagnózy. Tyto způsoby mohou být velmi často využívány i jako doplněk při již předepsané léčbě, i když tam je vždy dobré konzultovat problém s lékařem, který zkontroluje působení různých léčivých látek a také případně rizika alergií.
Asi nikoho, kdo čte tyto řádky, nepřekvapí, že bolavé klouby se již od dávných dob léčily různými léčivými koupelemi. Vezmeme si po sto gramech jehličí jalovce, jehličí borovice, ovesné slámy, mateřídoušky, oddenků puškvorce a vrbové kůry. Přidáme padesát gramů tymiánu a vše pečlivě promícháme. Odebereme čtvrtinu směsi, zalijeme ji pěti litry vody a dvě hodiny povaříme na malém plameni. Poté ji přelijeme do vany a tu naplníme do poloviny horkou vodou. Tuto koupel využíváme obden a během koupání masírujeme bolestivá místa. Doba léčby by měla být kolem měsíce. Můžeme využívat i některé suroviny ze směsi samostatně. Jedna léčivá lázeň se dá připravit jen z borovicových jehliček a šišek namíchaných v libovolném poměru. Přibližně půl kila „borovičí“ nasypeme do hrnce, zalijeme dvěma litry studené vody, pomalu uvedeme do varu a poté vaříme přibližně čtvrt hodinku. Přecezenou tekutinu nalijeme do koupele. Druhá koupel zase využívá vlastností ovsa. Budeme potřebovat přibližně kilogram ovesné slámy, zalijeme je čtyřmi litry teplé vody a odložíme na tři hodiny. Poté vše uvedeme do varu a pod pokličkou na malém plaménku vaříme půl hodiny. No a pak samozřejmě přecezenou tekutinu nalijeme do koupele. Léčivé lázně z ovsa a šišek s jehličím můžeme používat libovolně, podle toho, jak nás to zrovna trápí.
Druhým logickým domácím pomocníkem jsou různé obklady. Ve obou uvedených příkladech je dobré pak bolavé klouby držet v teple a obklad ještě pečlivě zajistit fólií nebo mikrotenem a zabalit do deky nebo do ručníku. Velmi známé jsou zelné obklady, ke kterým nám stačí obyčejná hlávka zelí. Vezmeme si dva až tři velké listy (poté co zelí zbavíme těch nejhezčích, ze zbytků si můžeme něco chutného uvařit nebo udělat nejobyčejnější salátek – čili ji nasekat a promíchat s pepřem, solí, majonézou a bílým jogurtem), seřízneme tlustší žebra a naklepeme je. Klouby zabalíme. Tento obklad je možno používat i během dne, jen je dobré ho přibližně třikrát vyměnit a nebo se můžeme léčit přes noc. Zelí je mimochodem možno využít i v lázni, na to potřebujeme povařit dvě hlávky ve vodě, kterou poté přelijeme do vany a přidáme i listy zabalené do plátěného pytlíčku – koupeme se půl hodiny. Dalším užitečným pomocníkem mohou být semínka hořčice. Dvě vrchovaté lžíce semen semeleme na prášek a zalijeme litrem teplé (nesmí být vařící) vody. Zamícháme, odložíme na pět minut, znova zamícháme a namočíme do tekutiny gázu, kterou přiložíme na bolavé klouby. Po čtvrt hodině zábal rozmotáme, gázu propláchneme, znovu namočíme a znovu přiložíme. Celý proces bychom měli opakovat přibližně čtyřikrát. Léčba kloubů tímto způsobem by měla probíhat každý den, dokud nás nepřestanou trápit.
Mě na bolavé klouby pomáhají mastičky. Lidi jsou proti tomu ale mě to zabírá.