Ocet na bolavé klouby

Během chladnějších měsíců si na bolesti kloubů stěžuje výrazně větší počet lidí než je tomu po zbytek roku. Příčin tohoto stavu může být hodně a metod léčby také. Můžeme se vrhnout na nákupy potravinových doplňků nebo léků proti bolesti a nebo vyzkoušet různé přírodní metody neboli babské rady. Na bolavé klouby se například tradičně doporučuje jablečný ocet.

Octové nápoje

Při dlouhodobých problémech s bolestí kloubů se již stovky let doporučuje každodenní pití nápoje, který si připravíme ze skleničky vody, tří lžiček jablečného octa a jedné lžičky dobrého medu. Pijeme třikrát denně. Při silných bolestech prabáby doporučovaly pít každou hodinu sklenku vody se lžičkou jablečného octa. Můžeme také vyzkoušet čistý mátový čaj, do kterého po částečném vychladnutí vmícháme lžičku octa a přisypeme špetku pravé skořice. Tento nápoj se pije jednou denně. Na bolavé klouby je také výborná višňová nebo třešňová šťáva s lžičkou jablečného všeléku. Tento nápoj lidová medicína doporučuje i při dně.

Octové koupele a masáže

Do teplé, ale ne vařící koupele, nalijeme dvě skleničky jablečného octa. Namočíme se potom na přibližně půl hodiny a průběžně si klouby masírujeme. Po koupání se pořádně vydrbeme ručníkem a vysušíme, zabalíme do peřiny nebo teplého županu a tři čtyři skleničky vody či bylinkového čaje. Jablečný ocet můžeme také využít při přímé masáži. Dvě lžíce tekutiny smícháme s lžící panenského olivového oleje nebo kokosového oleje (ten musíme před tím ohřát nad dvacet pět stupňů) a pět minut směs vtíráme do bolavých kloubů. Opakujeme denně dokud problémy nezmizí.

Obecně se dá říci, že nejrozumnější je při potížích s bolavými klouby kombinovat několik metod najednou, čili si pravidelně dopřávat jak nápoj, tak koupel, tak i masáže. Tak to doporučovaly naše prabáby, které na léčivou sílu zkvašených jablek nedaly dopustit. Nejlepší ocet si můžeme snadno připravit doma (recept jsme popsali už dříve zde). Pokud vsadíme na kupovaný, vybírejme si raději nefiltrovaný od nějaké důvěryhodné bio firmy.