Jak zbavit tělo přebytečné vody

Voda teče z kohoutkuOtoky, únava, bolesti hlavy nebo skoky ve váze nahoru i dolu o dvě až tři kila velmi často znamenají, že se v našem těle hromadí přebytečná voda. Příčiny tohoto stavu jsou různé. Může se jednat o příliš velké množství soli v jídelníčku, nadměrnou konzumaci alkoholu či kávy, sedavou práci, příliš vysokou hladinu estrogenů nebo dokonce i o… nedostatečný přísun tekutin. Zbavit naše tělo přebytečné vody vyžaduje trochu času a trpělivosti, ale opravdu stojí za to.

Omezit sůl, alkohol i mléčné výrobky

Každý, kdo trpí problémy s přebytečnou vodou v organismu, by měl začít od toho, že velmi výrazně omezí konzumaci soli. Což neznamená jen přímé solení, ale také vyřazení z jídelníčku různých uzenin, konzervovaných potravin nebo polotovarů. Problémy mohou vyvolávat i sýry, které obsahují vysoké množství sodíku. No a samozřejmě voda se v těle hromadí i při příliš časté konzumaci alkoholu nebo kofeinu, takže pokud se jí chceme zbavit, musíme spotřebu obou látek výrazně omezit nebo s nimi na nějaký čas dokonce úplně přestat.

Začít pít bylinkové čaje

S přebytečnou vodou v těle nám pomůže i síla přírody ukrytá v bylinkách. Za tímto účelem bychom měli pít léčivé čaje. Doporučuje se pravidelné popíjení skleničky teplého nápoje dvakrát až třikrát denně. Autority v oboru přírodní léčby preferují v případě potíží s přebytečnou vodou pampelišku, petržel, přesličku, artyčok, řebříček a kopřivu. Nejúčinnější jsou různé směsi těchto bylin. Jejich přesné složení a dobu léčivé kúry by nám měl pokud možno přímo na míru našeho organismu ušít odborník. Vhodné je také pravidelné popíjení vody s čerstvě vymačkanou citronovou šťávou. Obecně se řídíme zásadou, že nejlepším nápojem na žízeň je nízce mineralizovaná nebo obyčejná voda a bylinkový čaj.

Pravidelně masírovat otoky

Pokud se nadměrné zavodnění našeho organismu projevuje také velikými otoky, problémy pomohou řešit i pravidelné masáže. Nemusíme kvůli nim chodit do speciálních salónů, zvládnout je můžeme bez problémů i sami doma. Masírování by mělo trvat přibližně čtvrt hodiny denně až do ustoupení problémů. Začneme od nejnižšího postiženého místa a jemnými krouživými pohyby pomalu postupujeme nahoru. Při masáži můžeme také použít svůj oblíbený krém.

Jíst ovoce a zeleninu

Při větších potížích s nadbytečným množstvím vody v těle je rozumné také mírně upravit jídelníček a kromě redukce soli zvýšit výrazně i konzumaci čerstvého ovoce a zeleniny. Zvláště bychom se měli zaměřit na ty plodiny, které obsahují vyšší množství draslíku – ten pomáhá odstranit nadměrné množství vody z mezibuněčných prostor. V takové situaci sahejme například po grepech, meruňkách, banánech, avokádu, celeru, kiwi či rajčatech. Nesprávné ukládání vody v těle řeší i vápník, který najdeme v petrželové nati nebo v čerstvých fících.