Teplá voda s citronem

Sklenka s teplou vodou a citronemJsou přírodní léky, které musíme složitě shánět a připravovat, ale jsou i takové, které můžeme s minimálními náklady vyrobit doslovně během několika vteřin. Mezi ně určitě patří teplá voda s citronem, kterou bychom měli popíjet každý den před snídaní.* Podívejme se na to, jaké má tento jednoduchý, ale přitom velmi zdravý, nápoj účinky.

1. ačkoliv to na první pohled nevypadá, voda s citronem nás brání před překyselením organismu. Opravdu, chuť v tomto případě velmi mate. Tento efekt je velmi důležitý pro lidi, kteří jedí hodně masa, sýrů, cukru, bílého pečiva či brambor. S postupem času si všimneme, že jsme méně unavení, hlava už nás nebolí tak často a také máme lepší pleť.

2. teplá citronová voda také výrazně zlepšuje trávení, povzbuzuje tvorbu žluči a zkvalitňuje práci jater. Díky tomu mnohem rychleji zbavujeme organismus různých škodlivých látek, které se v něm hromadí.

3. asi každý už od dětství ví, že citron je skvělým a navíc celoročně velmi dostupným zdrojem vitamínu C. Tento vitamín hraje velmi významnou roli při posilování imunity, pravidelný přísun je obzvlášť důležitý během chladnějších či sychravějších ročních období. Posílení imunity není všechno – voda s citronem obsahuje látky, které mají antibakteriální a protizánětlivé účinky, co chrání naše dýchací cesty před různými infekcemi.

4. pravidelné a dlouhodobé popíjení sklenky s teplou vodou a citronem očišťuje pleť, mírně ji zesvětluje a účinkuje proti vráskám. Za tento efekt vděčíme také již zde uvedenému vyššímu obsahu vitamínu C a navíc ho podporuje slušná dávka antioxidantů. Lze ji používat i zevně, ale tady pozor na případné alergické reakce.

5.  kyselina askorbová (čili ono „céčko“) díky svým protizánětlivým účinkům urychluje hojení různých ranek a také celkovou rekonvalescenci organismu po nějakém úrazu.

6. draslík a flavonoidy, které jsou v citronové šťávě hojně zastoupeny pomáhají snižovat tlak.

7. flavonoidy také zpevňují žilní stěnu, díky čemu omezují riziko vzniku aterosklerózy. Snižují hladinu tak zvaného špatného cholesterolu.

* Teplá voda neznamená horká a občas se ji doporučuje pít také po celý den, půl hodiny po každém hlavním jídle. Pozor, citronová šťáva mírně oslabuje sklovinu, takže bychom si hned po napití neměli čistit zuby (a rozhodně před čištěním si ústa pořádně vypláchněme). Voda s citronem se doporučuje také jako zázračný přípravek na hubnutí, ale neexistuje skutečný vědecký důkaz, který by tento účinek potvrzoval.