Indické léčivo na bolavé klouby – kadidlovník

Asie má velkou zkušenost s využíváním síly přírody a různých přirozených postupů, při léčbě či mírnění různých zdravotních potíží. V starověké Indii byl například velmi využívaný kadidlovník pilovitý. A to nejen na výrobu různých kadidel, jak jeho název naznačuje, ale také jako dobrá přírodní medicína na bolavé klouby a různé revmatické potíže. Kromě toho byl původně léčivem i při problémech s mykózami, úplavicí a také na nemocné plíce.

Kadidlovník pilovitý najdeme nejen v Indii, ale roste také na Arabském poloostrově a ve východní Africe – tyto regiony byly tradičním zdrojem vonných pryskyřic (kadidla též zvaného jako olibanum), které byly vzácným obchodním artiklem dováženým do Evropy a využívaným hlavně pro církevní účely. Olibanum bylo také jednou z tradičních surovin, ze kterých se vyráběly různé parfémy. S rozvojem vědy si ale i náš kulturní region začal všímat, že kadidlovník má protizánětlivé účinky a začalo se porovnávat moudra z Ajurvédy, kdy byl hlavně užíván na bolavé klouby,  s novodobými vědeckými poznatky. A překvapivě se zjistilo, že to co v Indii zjistili již před nějakými třemi tisíci let, je skutečně pravda a ne jen nějaké pohanské šamanství (navíc se doplnily i poznatky o možném pozitivním vlivu na snížení tlaku). Vědecky to znamená, že kyselina boswellová, kterou kadidlovník obsahuje, má skvělé protizánětlivé účinky a to navíc bez negativních efektů, které přináší mnohá, chemickou cestou vyráběná, léčiva.

Kadidlovník je doporučován při různých artrózách, revmatu a zánětech. Bohužel, sami doma si ho v našich podmínkách nevypěstujeme a nezpracujeme. Je ale ho možné zakoupit v práškované podobě (pilule), občas je dostupný i jako vonný olej do různých kadidel – v tom druhém případě, ale rozhodně půjde více o mystiku a dobrý pocit, než o přímý účinek na bolavé klouby (tady se projevují zase uklidňující účinky, které věda také prokázala). Pokud se podíváme na složení mnohých léčivých doplňků, tak tam extrakt z kadidlovníku nalezneme také dosti často. Dávkování by měl člověk konzultovat s lékařem (stejně jako využití této látky). Navíc u nás většinou není k dostání v čisté podobě, ale ve směsi s dalšími látkami, které nejsou určeny na bolavé klouby, ale mají různé jiné účinky. Obecně se uvádí, že léčba artróz a nemocí, které jsou artrózám podobné, kadidlovníkem, by měla trvat přibližně deset týdnů, během nichž by měl člověk brát tři tabletky kadidlovníku denně  denně. Samozřejmě je nutno zohlednit i možné vedlejší účinky – proto je dobré, vše nejdříve probrat s odborníkem, jak už bylo uvedeno výše. Obecně věda nenalezla nějaké závažné problémy, které by kadidlovník užívaný na bolavé klouby mohl způsobit. Ale občas se může vyskytnout menší alergická reakce v podobě vyrážky. Také byl v nemnohých případech zaznamenán průjem a nechutenství. Nebyly zatím prokázány žádné kontraindikace „kadidla“ s jinými léčivy.

2 komentáře u „Indické léčivo na bolavé klouby – kadidlovník“

  1. Zdravím . Hledám přípravek s Kadidlovníkem pilovitým (boswelia serrata) . Můžete poradit , kde a jak se dá sehnat ? Děkuji

  2. Můžete zavolat na tel. či. 777039015 a za 195,- Vám pošle Guggulu originál z Indie, právě s boswelia. Mail je ria.india@centrum.cz.
    Ještě k tomu dostanete rady, jak si zadarmo pomoci,

Komentáře nejsou povoleny.