Rýma je jeden dosti otravný, ale převážně minimálně závažný, zdravotní problém. Bereme ho jako takovou nepříjemnost, která prostě po čase přejde a dokud trvá, smrkáme. Ale pro malé dítě je to něco, co opravdu velmi těžce snáší. Jednak na dýchání musí vydávat obrovské množství síly, čímž se neustále vyčerpává a navíc se nijak tohoto problému nemůže zbavit nebo si ulevit – například oním vysmrkáním.
Příchod rýmy nám většinou oznámí výrazně zhoršená nálada nemluvněte, které sice ještě nemá plný nos hleníků, takže nic nevidíme vytékat, ale už se mu tam uvnitř hromadí. Začne hůře dýchat a okamžitě se začne objevovat podráždění. To nedokáže odstranit ani nejlepší „uklidňovač“ jakým je matčin prs a nebo láhev s mlékem. Právě při krmení poznáme nástup rýmy nejjednodušeji, protože když nemůže dýchat nosem, dýchá pusou, jenže tu potřebuje na jídlo a obě činnosti najednou nejsou možné. Takže miminko se sice rychle přisaje, ale záhy pití nechá a jen dýchá. A hladové se rozčiluje.
Rýma bývá většinou známkou obyčejného nachlazení, které není nějak nebezpečné. Ale přesto je dobré, když nemocné miminko si prohlédne lékař. Zvláště pokud se barva hlenů začíná měnit z průhledné na žlutavě zelenou. Potíže s nosem navíc mohou být spojeny s uchem, takže pokud vidíme, že dítě kromě rýmy také podezřele často sahá na ouško, neváháme a jdeme za pediatrem. Totéž učiníme pokud se objeví souběžně průjem, horečka nebo zvracení. Pokud rýma bez dalších doprovodných problémů trvá dlouhou dobu a často se vrací, je to také někdy známkou alergie.
Dá se vůbec dítěti nějak ulevit, když už rýmu má a nebo je nutno čekat, dokud prostě nepřejde? Samozřejmě že to první je pravdou. Na začátku bychom mu měli při spaní dát trošku výše hlavičku než zbytek tělíčka. Díky tomu hleníky budou vytékat ven a nebudou se hromadit uvnitř. Dítě by mělo při spaní pak trochu volněji dýchat. Je dobré také pravidelně to, co vyteče, otřít. Pozor, dát hlavu výše, neznamená polštář. Ale můžeme například něčím mírně podložit matraci v místě, kde má nemluvně hlavičku. Když miminko nespí, tak ho naopak položíme na bříško a tím také umožníme jednodušší výtok nosního sekretu. Je dobré zvýšit vlhkost v místnosti, kde dítě přebývá. Můžeme to udělat jak rozprašovačem, který je asi nejrychlejší a nejpraktičtější (zvláště pokud robě přenášíme z pokoje do pokoje) a nebo tak, že položíme mokrý ručník na topení (tady je každému jasné, že v teplých obdobích to může být docela problém). Nos nemluvněte by měl být očištěn před jídlem a před spaním. Asi nejlepší způsob je kápnutí jedné až dvou kapek tzv. fízáku do nosíku a když se hleníky rozředí, tak je jemně vysajeme (stačí obyčejná „ústní“ odsávačka). Pokud chceme dítěti něco kapat do nosu, tak stačí úplně mořská voda. Je dobré ošetřovat nos a místo pod nosem majoránkovou mastí (návod na domácí výrobu zde), která je na pokožku dítěte asi nejcitlivější a při takovýchto potížích se úspěšně využívá již stovky let. Pokud máme problémy při kojení, protože se dítě stále nemůže nadechnout, můžeme trochu mléka odstříkat a pokusit se je krmit lžičkou. Důležité je, aby nemluvně hodně pilo. Pokud dítko nemá horečku, nemusíme omezovat procházky – díky chladnějšímu vzduchu, který stáhne cévy v nose, dítě bude lépe dýchat.
A existuje nějaká prevence proti rýmě? Více méně je to stejné jako u dospělých. Prostě bychom si měli hlídat, aby se dítě nedostalo do kontaktu s nemocnými. V rýmových sezónách bychom nemluvně neměli s sebou brát na nákupy nebo do dopravních prostředků a už rozhodně ne do lékáren, kam si nemocní lidé přichází pro léčiva. Kontakt se sourozencem omezit nejde, ale je možné snížit četnost návštěv jeho usmrkaných kamarádů, či společné cesty do školy nebo na hřiště. Pokud nás čeká nějaká pravidelná prohlídka u lékaře, nevybírejme si pondělí, to je den, kdy se řeší nejvíce různých nemocí, co vybouchly o víkendu, tudíž i čekárny jsou přeplněné kapénkami. Pokud máme my sami rýmu, tak si začneme pečlivěji než obvykle mýt ruce. Zvláště před každým kontaktem s dítětem. Neomezujeme kojení, protože tím mu předáváme i protilátky. Je ale dobré si pořídit masku.