Jak rozeznat druh rýmy u dítěte

Rýma je nepříjemným doprovodním jevem u různých nemocí. Občas se objeví na krátko, jindy zase trvá mnoho dní, miminko přitom pláče a my nevíme jak mu pomoci. Proto je užitečné pokud možno hned na začátku určit druh rýmy, aby náš další postup a léčba byly co nejúčinnější.

Alergická rýma – kromě rýmy se v tomto případě velmi často objevují i začervenalé oči a zánět spojivek. Sliznice opuchne, dítě má problém s dýcháním, oči i nos ho pálí nebo svědí a často slzí. Hleny jsou vodnaté a obtíže většinou doprovází i časté „pčíkání.“ Alergii může vyvolat nějaký sezónní jev, jako například pyl rostlin, ale občas jde o problém celoroční, kdy problémy vyvolává zvířecí srst, prach, roztoči a nebo pravé peří v peřinách. V tomto případě domácí léčba není nejlepší nápad. Samozřejmě je nutno minimalizovat kontakt se zdrojem alergie, ale bez pomoci odborníka se onemocnění může dále rozvíjet a dítě bude alergické na čím dál tím více věcí. Navíc se může později přeměnit na astma.

 Virová rýma – je nejčastější. Hleny jsou na začátku vodnaté, později mění barvu na bílou a trochu houstnou. Nos je začervenalý a opuchlý, onemocnění doprovází zánět hrtanu a někdy se objeví i problémy se spojivkami. Doprovodným jevem bývají vysoké horečky a problémy s dýcháním. Dítě bývá velmi neklidné a trpí nechutenstvím. V tomto případě z domácích prostředků se doporučuje malinový sirup, lipový květ a nos můžeme uklidnit majoránkovou mastí. Nejde ale o léčbu v pravém slova smyslu, doba trvání rýmy se nezkrátí (je to převážně sedm dní), ale její průvodní jevy jsou pro drobečka méně nepříjemné. Pokud rýmou trpí nemluvně, raději před domácí léčbou navštivme odborníka, totéž je dobré učinit, pokud onemocnění doprovází vyšší horečky.

Rýma způsobená bakteriemi – příznaky jsou v tomto případě dost jednoznačné. Hleny jsou hustší, mají barvu bíložlutou nebo nazelenalou. Doprovází ji i problémy s dýcháním, zaléhání uší, nechutenství a horečky.  Občas vzniká jako důsledek virového onemocnění. V tomto případě, podobně jako u alergií je pouhá domácí léčba nedostačující. Zvláště pokud nám onemocnělo malé miminko. Bakterie mohou vyvolat mnoho velmi závažných problémů, které nezasáhnou už jen nosní sliznici, ale postihnou plíce či průdušky nebo vyvolají zánět středního ucha.  Z domácích prostředků můžeme po konzultaci používat jen to, co posiluje imunitu (dobrá odolnost je také nejlepší prevencí). U virové i bakteriální rýmy samozřejmě dítě držíme mimo kolektiv.

Chronická rýma – tu poznáme také velmi jednoduše. Prostě nepřechází. Mezi příčiny patří problémy s nosní přepážkou a jiné deformace v nose případně potíže s mandlemi. Řeší se jen operací.