Jak poznat rýmu

Nos je jakýmsi ostražitým hlídačem našich horních cest dýchacích. Chrání je před útokem různých bakterií, virů a plísňových spor. Jedním z vnějších projevů této přirozené ochrany je právě rýma. Někdy ji vlastně nemusíme moc řešit a postupem času přejde sama, jindy bychom raději měli navštívit doktora, který následně doporučí ideální léčbu. Vše záleží na tom, o jaký druh rýmy se jedná. A různé typy bychom měli umět rozeznat.

Virová rýma – na začátku se převážně projevuje bezbarvými vodnatými hleny, které po dvou až třech dnech začínají mírně houstnout. Ale poté by měla velmi rychle začít ustupovat sama a vlastně  bez jakékoliv výraznější léčby. Další průvodní příznaky, podle kterých lze virovou rýmu poznat, je bolest hlavy, kloubů, krku a obecná únava.

Alergická rýma – převážně je velmi vodnatá. Objevuje se po kontaktu s nějakým alergenem (pyl, prach, kočičí srst apod.). Poznat ji také můžeme podle doprovodného „pčíkání“ a velmi často nám zarudnou oči, případně ještě během rýmy začneme hodně slzet. Relativně rychle ustupuje a proto ji lidé mají ve zvyku hodně podceňovat. Ignorovat bychom ji ale rozhodně neměli. Dlouhodobě může vést k závažnějším komplikacím, astmatu a závažnému poškození nosní sliznice. Důležité je zjistit, jaký alergen u nás vyvolává problémy a pak se mu pokud možno vyhýbat.

Bakteriální rýma – převážně je hodně hustá, špatně se vysmrkává a má žlutou či nazelenalou barvu. Obvykle ji doprovází záněty dutin a nebo zalehlé uši. Tu bychom už vůbec neměli podceňovat. Bakterie, kromě různých mírnějších nemocí, mohou vyvolat i velmi závažné srdeční problémy nebo zánět mozkových blan. Nejvíce jsou ohroženi lidé s oslabenou imunitou a ti, kteří mají ve zvyku různé drobné neduhy přecházet. Bakteriální rýma se převážně léčí podáváním antibiotik a klidovým režimem. Podobné příznaky má rýma plísňová (převážně bývá jen intenzivnější a doslovně ucpává nos tak, že se ho nedá skoro vůbec vysmrkat), tu se ale pro změnu antibiotiky neléčí, protože by zhoršily její průběh.

Bez ohledu na druh rýmy, lékaře musíme navštívit, když trvá déle než sedm dní a se nic na našem zdravotním stavu nemění. Také bychom měli začít být pozornější v situaci, kdy se nám v hlenech často objevuje krev. Nemusí to být něco závažného, převážně je to jen informace o oslabených nosních žilkách, ale i ty je lepší začít postupně nějakým rozumným způsobem řešit.