Patero rad, jak uvolnit ucpaný nos

Klasická rýma, neboli neustále ucpaný nos, většinou nepatří mez nejzávažnější zdravotní problémy. Ale díky ní máme většinou výrazně horší náladu, samozřejmě se nám i mnohem hůře dýchá a také vyvolává silné a nepříjemné bolení hlavy. Proto je užitečné znát různé tipy a triky, které nám mohou pomoci uvolnit ucpaný nos, aniž bychom museli spěchat k lékaři pro nějaké drahé, a ne vždy ideálně fungující, kapičky.

Užitečným pomocníkem je horká koupel. Stačí si jen napustit vanu, ale výrazně lepší efekty dosáhneme, když do ní ještě přikápneme trošku výrazných silic (jehličnany, eukalyptus, teatree atd.) a nebo i stačí trocha mořské soli.  Pozor, pokud nás trápí horečky, tak tuto metodu raději nepoužívejme, protože oslabíme náš organismus.

Horká voda je přímo spojená s párou. Tu můžeme využít také. Do hrnce s vařící vodou přikápneme nějakou z výše uvedených silic a nebo dáme například hrstku heřmánku či tymiánu, nakloníme nad něj hlavu, přikryjeme ji ručníkem a deset až patnáct minut inhalujeme. Vdechujeme přitom nosem a vydechujeme ústy. Místo bylinek či silic můžeme také použít jedlou sodu.

Ucpaný nos pomůže uvolnit i taková úplná banalitka, jakou je horký nápoj. Nejčastěji samozřejmě se jedná o nějaký čaj (ať už je ze skutečného čaje nebo jde o nyní oblíbené ovocné směsi. Efekt můžeme zesílit různými bylinkami, ideální, byť chuťově nepříliš oblíbená, je například majoránka.

Teplá strava a zvláště polévky plní částečně podobný efekt jako čaj. Ten můžeme ještě zesílit, když navíc využijeme různé koření či zeleninu. Nejúčinnější jsou pepř, paprika, česnek, zázvor, křen a cibule, které pokud možno přidáváme ke každému jídlu kam se hodí. A to v co největším množství, které sneseme a které nezničí chuť pokrmu – přeci jen ani rýma by neměla být důvodem k tomu, týrat své tělo nepoživatelnými blivajzy.

Tradičním pomocníkem, který pomáhal uvolnit ucpaný nos byla hořčice. Ale nejde o kelímek z kremžskou nebo plnotučnou, ale semínka, ze kterých je nutno udělat léčivé hořčičné obklady. Polovinu lžíce umeleme nebo rozdrtíme (pokud již máme mletou, stačí přibližně třetina lžíce), přidáme skleničku mouky a pomalu přiléváme teplou vodu tak, aby nám vznikla jakási pasta. Položíme se, hrudník namažeme vazelínou nebo neutrálním krémem, naneseme pečlivě pastu a odpočíváme půl hodiny. Čistá semínka můžeme také ohřát (ne upéci) na pánvi, v troubě či mikrovlnné troubě, vložit do plátěného pytlíčku a přiložit je na nos nebo na tváře nebo na lícní kosti. Po patnácti minutách by se měl nos krásně uvolnit a pak stačí už ho jen opatrně vysmrkat.