Plíseň nehtů a na nohou

Plíseň nehtů je velmi nepříjemný kosmetický, ale hlavně zdravotní problém, který se navíc má tendence rozšiřovat i na nohy. Někdy je také opačný a z pokožky na chodidlech se dostane na nehet.  Nejdůležitější je v tomto případě dobrá prevence, protože léčba, ať už přírodní nebo farmaceutická, je většinou velmi dlouhá.

Když nás začnou nehty na nohou svědět, mění se jejich barva (z bělavé, na žlutou až do hněda) a začínají být zvláštně svraštělé, tak je jasné, že na nás zaútočila plíseň. Nejčastěji se první útok objeví na jednom z krajních prstů (čili na malíčku nebo na palci), které těsněji přiléhají k obuvi, ale není to samozřejmě podmínkou. Změny postupně napadnou celý nehet a většinou je to velmi bolestivé. Když už plíseň nehtů zaútočí, tak musíme ji začít řešit, protože de facto sama neustoupí. Rozumné je navštívit lékaře a pečlivě dodržovat léčení, které předepíše, protože toto onemocnění má ve zvyku se vracet. Trvá i několik měsíců, nejlepší je kombinace různého natírání postižených míst na nohou spojená se zobáním léčivých látek, díky čemu se podaří problém zhubit opravdu důkladně.

Ale než řešit nemoc, lepší je ji vůbec nedostat. Prevence v tomto případě není zas až tak složitá, aby ji člověk nemohl mít jako součást svého normálního fungování. Musíme si hlídat pravidelné a pečlivé stříhání nehtů na krátko. Ponožky, které nosíme by měly být z přírodních materiálů bez jakékoliv příměsi syntetik – čili nejčastěji jde o čistě bavlněné a v zimních obdobích také o vlněné. Musíme je každý den měnit na nové a v případě, že jsou roztržené, tak buď je vyhodíme nebo pokud patříme ke staré škole, tak pečlivě zašijeme – aby naše pokožka a nehty byly stále odděleny od obuvi či podlahy nějakou vrstvou. Botky bychom měli nosit také z přírodních materiálů nebo z novodobých vynálezů, které lépe dýchají. Ale příroda je stále příroda. Je užitečné nosit doma bačkory, každý člen rodiny by měl mít svoje, aby se případné plísně nepřenášely. Na návštěvách raději buďme ve vlastních ponožkách než půjčených papučích nebo pokud je to možné, nepřezouvejme se. Nejdůležitější roli hraje ale ochrana v místech, kde je zvýšené riziko výskytu plísní. Jsou to různé bazény, sauny a jiná vlhká prostředí, včetně například sprch  na plážích a koupalištích, kde mnoho lidí má zvyk chodit naboso. Tam pravidelně nosme nějaké pantofle, které si sundáváme na ručníku nebo těsně před vstupem do bazénu. Po vykoupání vždy nohy pečlivě osušíme – zvláště před obouváním, aby se nám nezapařily.

Když už jsme postižení plísní na nohou a nehtech a z nějakého důvodu nemůžeme jít k lékaři, existují různé domácí rady, jak při léčbě svépomocí postupovat. Pokud do několika týdnů neuvidíme  efekt, stejně bychom měli znovu popřemýšlet o cestě na kožní. V naší zemi je oblíbený jeden všelék. Někteří lidé ho používají téměř na vše, tudíž není divu, že je doporučován občas i na plísně. Jedná se samozřejmě o česnek. Ten má i vědou ověřené antimykotické účinky. Používání je prosté. Postižený nehet či jiná místa na nohou pravidelně několikrát denně, pokud možno, potíráme a čekáme na zlepšení. Další odbornými kruhy potvrzený prostředek, který dobře bojuje proti plísním obecně, je teatree olejíček. Používáme stejným způsobem jako česnek a nebo můžeme obě látky kombinovat. V našem menu by se navíc měly objevit každý den grepy, bazalka, oregáno, kmín, zázvor no a samozřejmě také … česnek. Občas se doporučuje také pít každý den tři sklenice odvaru z kopřivy. Po nemoci je dobré vyhodit boty, které jsme nosili (nohy a nehty byly s nimi neustále v kontaktu, ale na rozdíl od ponožek je pravidelně neperete) a nebo je alespoň pořádně vyčistíme nějakým prostředkem proti plísním (můžeme se zeptat v lékárně, co nám nabídnou na desinfekci obuvi).