Nehty jako indikátor zdraví

Nehty jsou pro většinu lidí jen jakýmsi nepříliš důležitým kouskem těla, který má víceméně význam už jen pro krásu. Je nutno o ně dbát, aby člověk nevypadal jako čuně nebo neurotik a také, aby u žen dobrým lakem, délkou či ozdobou doplnily celkovou vizáž, ale nic víc od nich nečekáme. Bereme je přibližně podobně jako vlasy.  Přitom vzhed nehtů je velmi užitečným indikátorem zdraví a to nejen v lidové či východní medicíně, ale i pro odborníky.Pokud máte úplně hladké a růžové nehty, které se navíc nelámou, vaše nehty vám nic nenapoví. Ale takových lidí je obecně v populaci dosti málo. Většina řeší nějaké skvrnky, změny barvy nebo nejklasičtější křehkost, lámání či rozdvojení. Část těchto problémů se objevuje z důvodu nějakých špatných návyků (například klasické zažloutlé nehty, které se objevují u kuřáků) nebo z důvodu používání nějakého nevhodného kosmetického doplňku (např. laku), který vaše tělo moc nemusí. Tady samozřejmě hlavní problém zmizí, když zmizí i relativně jednoduše ovlivnitelná příčina. Ale někdy nehet říká, pozor, je tu zdravotní problém.

Přirozenou barvou našich nehtů je růžová. Pokud jsou nehty příliš bledé, může to znamenat chudokrevnost neboli anémii či případný nedostatek železa v našem organismu. Nažloutlý nehet u nekuřáků (a také i milovníků nikotinu, kteří mají tento problém na prstech, jimiž se nedotýkají tabáku či cigaret) může být náznakem nějakých problémů s ledvinami, plícemi nebo játry. Není nutno hned panikařit. Toto zabarvení je občas také způsobeno některými léky. Namodralá barva kůže by měla znamenat, že organismus je nedokysličený, což může způsobit buď dýchací nebo oběhová soustava. Nahnědlá barva je známkou nějakého mechanického úrazu, který při menších nehodách může sám s časem zmizet, ale pokud hnědá přechází do černé a postupně s nehtem roste, je lepší ihned navštívit odborníka – může to být známka melanomu. Bílé skvrnky jsou často známkou nedostatku vitamínů či minerálů (i když existuje lidové rčení, že to informuje u žen o počtu milenců), ale občas také informují, že stříhání kůžičky je příliš intensivní a díky tomu se vzduch může dostat pod nehet.

Kromě barvy dalším indikátorem obecných zdravotních problémů může být i barva nebo struktura nehtů. Pokud jsou nehty výrazně vypouklé a navíc ještě rozšířené a zakulacené, je to dosti často známka závažnějších potíží s játry nebo kardiovaskulárním systémem. Jestli jsou zase pro změnu příliš propadlé, může to být známka anémie nebo nějakého hormonálního problému, případně nedostatku některých vitamínu či minerálu. Křehké a často se lámající nehty jsou většinou známkou nesprávně prováděné péče, ale také například okusování, nedostatku vápna a nebo prostě informací, že je nehet slabý příliš častým poškozováním nějakými údery či tlaky. Příčné rýhy mohou upozorňovat na nějaké potíže oběhového nebo trávicího systému. Větší množství menších teček a drsný povrch naznačují, že se objevil nějaký kožní problém, stejně tak u nažloutlých, matných a zároveň tlustších nehtů.