Posílení nehtů

Se slabými nehty, které se často lámou a praskají, mají nejčastěji potíže lidé s nevyváženým jídelníčkem, horším přísunem vitamínů A, E a D a také ti, kteří musí ruce často a dlouho namáčet. Jistou roli také může odehrávat studené počasí (proto se nejvíce potíží s nehty objevuje na konci zimy a na začátku jara) a dokonce i stres. Velmi časté návštěvy manikúry také příliš neprospívají. Proto je užitečné vědět, co můžeme doma udělat, abychom své nehty posílili a zlepšili přírodní cestou jejich vzhled i kondici.

Posílení jídelníčkem

Nejrozumnější je vždy začít u věcí, které budou mít na kvalitu nehtů dlouhodobý a možná i stálý dopad. K nejvýznamnějším patří jednoznačně jídelníček. Můžeme měnit způsoby péče, stříhání, broušení, kosmetiku, ale pokud nehtům neposkytneme správnou výživu, nikdy se situace nezlepší. Náš organismus potřebuje pravidelný přísun zinku, křemíku, hořčíku a mědi. Mezi velmi dobré zdroje patří ořechy, mandle a různá semínka (oblíbená jsou slunečnicová a dýňová). Dále by se v jídelníčku měl pravidelně objevovat celer, ředkvičky a kedlubny. Důležité je dbát i o pravidelný přísun přírodního vitamínu A. Stojí za to pravidelně jíst výrazně barevnou zeleninu (brokolici, rajčata, petrželku, kopr, papriku nebo salát). Tělo také musí dostávat dostatečné množství bílkovin a navíc nesmí chybět vitamíny B, C a E. Dopad nevyváženého jídelníčku na kvalitu nehtů je nejlépe vidět při různých radikálních dietách, které mohou mít devastující dopad. Ten se může projevovat i několik týdnů po ukončení experimentů se stravováním. Pokud se rozhodneme pro nějakou extrémnější úpravu jídelníčku, je rozhodně důležité se postarat i o pravidelný přísun vitamínů a minerálů – přinejmenším za pomoci nějakých doplňků stravy.

Zábaly na nehty

Na efekty plynoucí ze změn v jídelníčku a životosprávě musíme počkat nějaký čas. Do té doby můžeme nehty posílit pomocí různých zábalů či nehtových masek, které sice účinkují krátkodobě a neřeší příčiny slabší kvality, ale za to jisté zlepšení vidíme mnohem rychleji. Klasikou je směs, kterou vytvoříme tak, že si před spaním do lžíce panenského oleje přidáme pár kapek čerstvé citronové nebo limetkové šťávy. Promícháme a vše pečlivě vetřeme do nehtů. Na ruce natáhneme bavlněné rukavičky a necháme účinkovat do druhého dne. Opakujeme po třech dnech. Místo olivového oleje také můžeme pro posílení nehtů vyzkoušet olej ricinový nebo arganový.

Změna návyků a kosmetiky

Pro dobrou kvalitu nehtů musíme také změnit určité návyky případně se potřebujeme zbavit některých zlozvyků. Například okusování působí na kvalitu velmi zhoubně. Také je rozumné při větších úklidech nebo mytí nádobí vždy používat rukavice. Dlouhodobé namáčení prstů ve vodě se saponáty nehty oslabuje. Pokud se nám nehty často lámou a mají mizernou kvalitu, bez ohledu na to, jak upravujeme jídelníček nebo jak opatrní jsme při úklidu, na vině ještě mohou být některé kosmetické přípravky. Zkontrolujme si kosmetiku (mýdla, krémy, šampony, opravdu téměř vše, co se může dostat do kontaktu s nehty) a na čas zkusme používat přípravky určené spíše pro děti a nebo čistě přírodní alternativy. Jestli se situace zlepší, tak máme viníka. Velmi důležité je dbát na kvalitu laků a barev používaných na nehty. Nekvalitní přípravky dovedou napáchat opravdu hodně škody.