Babské rady pro zdravé nehty

Známkou krásných rukou jsou také pevné a zdravé nehty. Jenže co máme dělat, když se nám ty naše neustále třepí, lámou a vypadají dost nevzhledně? Můžeme si koupit různé speciální přípravky, které problém za nemalý obnos možná vyřeší a nebo se inspirovat různými tradičními postupy.

Na začátku bychom měli vzít na paškál náš jídelníček.  I malé úpravy mohou výrazně zlepšit stav nehtů. Každý den bychom měli sníst trochu celozrnného pečiva, mrkve, petržele a také červené řepy. Neuškodí, když si také denně dáme i jedno jablíčko. Tím do těla dostaneme křemík, který je velmi důležitý pro stavbu a pevnost nehtů. Významné jsou i další minerály, jako například hořčík (čokoláda, mléčné výrobky, zelená zelenina), zinek (ryby, vejce, dýňová semínka) a železo (červené maso). Z vitamínů dbejme hlavně na dostatečný přísun tzv. béčka, najdeme ho v brokolici, banánech, datlích, avokádu, řapíkatém celeru a mnoha dalších chutných potravinách.

Úprava jídelníčku je běh na delší trať. Proto je dobré znát a případně vyzkoušet i různé domácí metody, kterými naše nehty můžeme ošetřit a zpevnit výrazně rychleji:
– velmi pomáhá obyčejná želatina. Stačí si ji připravit podle návodu na obalu a pak v ní namáčíme nehty (či celé ruce) přibližně čtvrt hodiny. Ruce si pak opláchneme a osušíme. Efekt bychom měli vidět již přibližně po deseti dnech.
– prospěšné je i lněné semínko. Zalijeme ho sklenkou vody a povaříme, dokud nám nevznikne slizovitá tekutina. Do té namáčíme poškozené nehty a postupujeme dále jako u želatiny (obě metody navíc můžeme pro zesílení efektů kombinovat).
– pokud se spolu s křehkostí objevují i různé nežádoucí barevné změny případně matnost, můžeme si vytvořit směs z nastrouhané okurky, šťávy z poloviny citronu a polovičky nastrouhaného jablka. Do této kašičky namáčíme prsty na dvacet minut, poté je opláchneme a osušíme.

Pokud chceme mít hezké a zdravé nehty, nesmíme také zapomínat na pravidelnou a správnou péči. Jde samozřejmě o stříhání a také broušení pilníkem. Lepší a šetrnější než klasický kovový je papírový a skleněný. Také si dejme pozor při výběru různých laků, pokud možno nekupujme nějaké velmi laciné výrobky neznámého původu a složení.