Co na poškozené a slabé nehty

Občas se to prostě stává. Pořád jsme měli krásné nehty a najednou se jejich stav začal docela rychle zhoršovat. Objevují se na nich skvrnky, lámou se, drolí, velmi lehce se štěpí a také začínají ztrácet svůj přirozený lesk. Příčin tohoto stavu může být více, někdy je za tím stres, jindy dieta občas potíže vyvolá nějaký jiný zdravotní problém. To vše samozřejmě musíme řešit, ale vzhled a sílu nehtů je dobré podpořit i něčím dalším. Poškozené a slabé nehty nelze věčně maskovat lakem, mnohem lepší je jim dopřát nějakou výživu.

Připravíme si jednu menší salátovou okurku, půlku středního jablka a také půlku citronu*. Pečlivě omytou okurku a jablko oloupeme a následně nastrouháme na jemném struhadle. Kašičku promícháme s čerstvě vymačkanou citronovou šťávou a namočíme do ní konečky prstů tak, aby byly ponořeny i nehtové kořeny, přibližně na dvacet minut. Léčbu slabých nehtů (kašičku z okurky, jablka a citronu připravujeme pokaždé čerstvou) bychom měli opakovat obden po dobu přibližně měsíce. První viditelné výsledky by se měly objevit už přibližně po deseti dnech, ale pak bychom neměli přestávat, protože je důležité, aby výsledek léčby poškozených nehtů byl pokud možno co nejtrvalejší.

A jak to vlastně funguje? Všechny tři složky mají nějaký vliv na slabé nebo poškozené nehty. Jablečná šťáva výrazně zlepšuje kvalitu keratinu (rohoviny), urychluje její regeneraci a vysoký obsah pektinů pomáhá hydratovat nehtový kořen a lůžko. Okurka pro změnu posiluje strukturu nehtů, zvyšuje jejich přirozený lesk a pomáhá podobně jako jablko s hydratací. No a nakonec tu zůstal citron. Jeho šťáva nehty vyhlazuje, zesvětluje a také podobně jako okurka zesiluje přirozený lesk. Navíc pomáhá zesílit rohovinu, ze které se nehty skládají a ty poté mají mnohem menší sklony s lámavosti a štěpení.

* Samozřejmě nejlepší by bylo ovoce i zeleninu koupit z nějaké farmy, kde se při pěstování nepoužívá postřiky a hnojiva, jenže málokdo už má vlastní zdroj, citrony v naší zemi nepěstuje téměř nikdo a kupovat vše z bio krámků a tržišť se může docela prodražit. Takže klidně lze sáhnout i po normálních plodech z obchodů a pak se trochu více věnovat jejich omytí.