Podrážděná kůže po holení

Podráždit kůži během holení není nic těžkého, největší problém s tím mají lidé s citlivou a suchou pokožkou, ale při pravidelném odstraňování porostu se to dříve nebo později může týkat vlastně každého. Efektem je pak svědění, pálení a nebo výskyt různých menších vyrážek či vřídků. Případné potíže lze ale relativně snadno omezit.

1. před holením bychom měli kůži rozehřát teplou vodou a nebo různými obklady. Díky tomu výrazně snížíme riziko výskytu podráždění.

2. holení po směru růstu chloupků sice není tak dokonale hladké, ale kůži dráždí výrazně méně.

3. podráždění kůže lze také omezit vnitřně. Tělu bychom měli dodávat dostatek živin a vitamínů (zvláště tzv. céčko), díky kterým dochází k mnohem rychlejší regeneraci pokožky.

4. bezpodmínečně musíme používat ostré a kvalitní žiletky. Tupý „nástroj“ je nejrychlejší cesta k podrážděné kůži. Také bychom měli vyzkoušet, jestli podráždění nezpůsobuje naše pěna na holení či holící gel.

5. dámy by neměly zapomínat na pravidelný peeling. Den dva po holení je lepší nosit spodní prádlo a oblečení dotýkající se kůže, které je vyrobeno z přírodních a prodyšných materiálů.

6. po holení kůži opláchneme, jemně osušíme (žádné drhnutí) a ošetříme svým oblíbeným krémem. Nemá smysl doporučovat nějakou konkrétní značku, protože každá pokožka je trochu jinak citlivá a každý ví, co mu dělá nejlépe. Ale obecně ve většině případů pomáhají přípravky obsahující aloe vera.

7. podrážděná místa může v mnoha případech uklidnit jednoduchá kašička, kterou si vytvoříme z několika rozdrcených acylpirinů smíchaných s vlažnou vodou. Po aplikaci ji necháme přibližně deset minut působit, pak vše omyjeme, osušíme a znovu ošetříme krémem.

8. v letních měsících (kdy podrážděná kůže rozhodně nevypadá v plavkách dobře) můžeme vyzkoušet i směs, kterou si připravíme z rozmačkaných jahod a tučné zakysané smetany. Tato kašička obecně urychluje regeneraci kůže. Jen pozor, někteří lidé jsou na jahody alergičtí, proto je dobré ji nejdříve vyzkoušet na malém kousku pokožky a pozorovat, co se děje.

9. kůže podrážděná po holení se dá uklidnit i teplým obkladem nasyceným několika kapkami levandulové silice.

10. mnoho lidí nedá dopustit na jablečný ocet, kterým si pravidelně ošetřují podrážděná místa.