Bramborová kosmetika

DSCF0246[1]Brambory se od svého rozšíření v Evropě velmi rychle staly jednou z nejoblíbenějších a nejrozšířenějších příloh. Dobře zasytí a díky chuťové neutralitě se hodí k mnoha různým pokrmům a také je lze připravovat i jako samostatné jídlo. Kromě toho jsou cenným zdrojem vitamínů a minerálů, což lze využít nejen v kuchyni, ale také při péči o pleť.

1. zpevňující obklad pro kůži na krku (hodí se hlavně hlavně pro zralou pleť) – dvě brambory pečlivě umyjeme a uvaříme ve slupce. Oloupeme, rozmačkáme na hladkou kašičku (můžeme je i třeba nastrouhat na jemném struhadle, co komu jde lépe), kterou promícháme s jednou lžící oleje, lžící medu a jedním žloutkem ze středního vejce. Kašičku naneseme na gázu, kterou si omotáme krk. Vše ještě zajistíme potravinářskou fólií a zabalíme do šály či ručníku. Sedneme si a v klidu necháme obklad účinkovat necelou půl hodinu. Poté vše sundáme, krk omyjeme vlažnou vodou a ošetříme vyživujícím krémem.

2. změkčující a vyživující pleťová maska – jeden brambor uvařený ve slupce oloupeme a rozmačkáme. Přidáme žloutek a tolik vlažného mléka, aby nám vznikla hladká kašička. Pokud maska při přípravě vychladla, ohřejeme ji ještě vodní lázni a teplou, ale ne horkou, naneseme na očištěnou kůži na obličeji. Necháme účinkovat dvacet minut a po uplynutí této doby všechno pořádně omyjeme – nejdříve vlažnou a pak studenou vodou.

3. vyhlazující pleťová maska – brambor oloupeme, omyjeme, nastrouháme na jemném struhadle a naneseme na kůži – nejčastěji se strouhaná erteple aplikuje na obličej, ale hodí se i na šíji či do dekoltu. Necháme působit dvacet minut, pak strouhaný brambor opláchneme a kůži ošetříme.

4. bramborový krém na ruce – tři brambory uvaříme ve slupce nastrouháme na jemném struhadle a promícháme s jednou lžící oblíbeného panenského oleje (nemusí být jen olivový, užitečný je i slunečnicový nebo řepkový, jen musí být lisovaný za studena) a jednou lžící kosmetického glycerinu. Dohladka rozmíchaným krémem si natřeme umyté ruce, zajistíme je bavlněnými rukavičkami a necháme účinkovat přes noc. Ráno je opláchneme vlažnou vodou a ošetříme svým oblíbeným krémem.

5. obklad na unavené a oteklé oči – stejně jako u vyhlazující masky potřebujeme nastrouhaný brambor, který pak naneseme na gázu či kus látky, přiložíme na zavřené oči a necháme účinkovat patnáct minut. Poté vše velmi pečlivě omyjeme vlažnou vodou. Tato kašička se také v lidové medicíně přikládala na omrzliny, spáleniny a modřiny.

A malá obecná připomínka na konec – pro kosmetické účely brambory vaříme v neosolené vodě.