Pleťové masky z brambor

Fotografie tří syrových bramborPři péči o pleť můžeme využít i plodiny, které si na první pohled s kosmetikou vůbec nespojujeme. Týká se to například i obyčejných brambor. Ty mají velmi dobré hydratační a změkčující vlastnosti a navíc obsahují nemálo vitamínu C, který jim ještě přidá dobré antibakteriální účinky (nejvíce tzv. céčka mají nové brambory, skladováním jeho množství postupně klesá). Lze to využít i při přípravě domácích pleťových masek.

Vyhlazující pleťová maska proti vráskám – tři brambory uvaříme ve slupce*. Oloupeme je, ještě teplé rozmačkáme na kašičku a promícháme se lžící vlažného plnotučného mléka. Ihned (směs by měla být teplá) naneseme na místa, kde je větší riziko vzniku vrásek, čili nejen na obličej, ale i do výstřihu či na krk. Necháme účinkovat přibližně dvacet minut, pak masku smyjeme teplou, ale ne horkou, vodou a opláchneme vodou studenou.

Čistící pleťová maska – v tomto případě brambory oloupeme a uvaříme – nemusí být úplně do měkka, důležité je, aby se daly rozmačkat, což také, když trochu vychladnou (musí být co nejteplejší, ale ne horké), uděláme. Přidáme k nim dvě lžíce mléka, pořádně promícháme a pak ještě vmícháme žloutek z většího vajíčka nebo dva z malých. Směs naneseme na obličej a překryjeme gázou namočenou do teplé vody. Necháme působit čtvrt hodiny a pak si obličej pořádně omyjeme ve vlažné vodě.

Maska proti kruhům pod očima – vezmeme si jednu menší zdravou bramboru a velmi pečlivě ji omyjeme. Pak ji nastrouháme i se slupkou na jemném struhadle. Vzniklou kašičku naneseme na zavřená oční víčka, přiklopíme gázou nebo kosmetickou vatičkou a necháme patnáct minut účinkovat. Pak vše sundáme, omyjeme vlažnou vodou a ošetříme oblíbeným krémem. Nastrouhaný neloupaný syrový brambor můžeme nanést i na obličej, má potom regenerující účinky.

Maska proti příliš lesklé pleti – bramboru uvaříme do měkka, oloupeme a rozmačkáme. Přidáme dvě lžíce studeného plnotučného mléka, rozmícháme a ještě přikapeme trochu čerstvě vymačkané citronové šťávy. Naneseme na obličej a necháme deset minut působit. Masku opláchneme vlažnou vodou a pak ještě studenou.

Zpevňující pleťová maska na krk – omyjeme a uvaříme dvě brambory. Oloupeme, rozmačkáme, promícháme se lžící dobrého medu, lžící olivového oleje a jedním větším žloutkem. Vzniklou kašičku namažeme na gázu, kterou pak ovineme krk. Vše zavineme potravinovou fólií a nakonec ještě ručníkem. Masku bychom měli nechat účinkovat přibližně dvacet pět minut. Pak vše sundáme, omyjeme vlažnou vodou a pokožku ošetříme vyživujícím krémem.

* Při výrobě pleťových masek brambory vaříme samozřejmě v neosolené vodě.