Laryngitida neboli zánět hrtanu se u dětí velmi často objevuje znenadání, aniž bychom byli dříve varováni nějakými výraznějšími příznaky. Na jednu stranu se jedná o nemoc, která se v naprosté většině případů snadno a rychle léčí, na druhou stranu nástup laryngitidy může být u malých dětí velmi nebezpečný, protože otok vznikající v hrtanu zužuje cestu pro vzduch a bez jakékoliv reakce může dojít k dušení.
Základem jakékoliv první pomoci je samozřejmě schopnost rozeznat onemocnění. Laryngitida má ve většině případů docela typické příznaky. Na úplném začátku se může objevit mírně zvýšená teplota a bolest či pálení v krku. To první ještě u malých dětí můžeme odchytit, o tom druhém se od prcků bohužel asi nedozvíme. Navíc tyto symptomy jsou bohužel zaměnitelné s mnoha jinými zdravotními problémy. Ale po relativně krátkém čase vše začne být jasné. Dítě většinou sípavě dýchá, objevují se záchvaty kašle, které někteří lidé srovnávají se štěkáním psa a jiní s kokrháním – od klasického kašlání se liší velmi výrazně. Při velkém zúžení hrtanu dítě může začít modrat a zrychlí se mu tep. Pokud zpozorujeme jakékoliv problémy s dýcháním musíme hned jednat, protože laryngitida nastupuje velmi rychle a situace se může doslovně v řádu desítek minut mnohonásobně zhoršit.
A co bychom tedy měli dělat? Jestliže u malých dětí vidíme, že se problémy neustále zesilují (zvlášť pokud dítko nemůže dýchat nebo mu vytékají z úst sliny), je nutné okamžitě zavolat dětskému lékaři případně večer nebo pokud to nezvedá rovnou vytočíme záchrannou službu. V obou případech se nás zeptají na aktuální příznaky, vyhodnotí nutnost příjezdu a doporučí jak dál postupovat. První pomoc, kterou dítěti poskytneme, než přijedou, je v případě laryngitidy celkem snadná a logická. Dušení či potíže s dýcháním způsobuje otok v krku, takže je nutné ho alespoň trochu zmenšit. Dosáhneme toho jednoduše. Pokud jsou mrazy, odneseme dítě na balkon, pokud ho nemáme, vystrčíme mu hlavu z okna a necháme ho zhluboka dýchat (tělíčko mu zabalíme do teplé deky, otok se zmenší vdechováním mrazivého vzduchu a ne ochlazováním celého těla). Samozřejmě laryngitida může nastat i v situaci, kdy je zrovna venku vedro, ale ani v takové situaci nejsme ztraceni. Drtivá většina domácností má lednici (ideální je s mrazákem), která je také dobrým zdrojem chladivého vzduchu. Dítě nepokládáme, snažíme se ho udržet v sedavé poloze. Pomoci může ještě rozprašovač se studenou vodou (ještě lepší je fyziologický roztok), protože vlhkost obecně při laryngitidě pomáhá (ale rozhodně nesmíme například dítě vystavovat horké páře, protože by se otok ještě zvětšil) a také studený obklad na krk.