Význam barev na dětských obrázcích

Dozvědět se, o čem dítě přemýšlí či co ho zrovna trápí, není vůbec snadné. I když už umí dobře mluvit, existuje mnoho věcí, se kterými se rodičům nechce svěřit a nebo ještě nedokáže své myšlenky přesně formulovat. Tento problém si velmi dobře uvědomují psychologové, proto kromě konverzace chtějí od dětí převážně i nějaký obrázek či několik obrázků. A pak interpretují nejen tvary, ale i barvy, které prcek při malování použil.

Černá – výklad této barvy je podobný u dětí jako i u dospělých. Jestliže na obrázcích převažuje, tak pravděpodobně se dítě snaží nějak vnitřně poprat se smutkem či zoufalstvím. Jestliže se objevuje pravidelně, ale jen v podobě různých větších skvrn, může to znamenat strach. Samozřejmě pokud dítě má pár obrázků kreslených tužkou, tak černá barva nic  neznamená. Zbystřit bychom měli pouze v situaci, kdy dítě preferuje jen tento psací nástroj. Přirozená je barevnost a tím pádem používání různých pastelek, voskovek či fix.

Červená – používání většího množství červené je obvyklé u dětí mladších šesti let. Naznačuje potřebu pohybu nebo nějaké aktivity a také relativně optimistický a živelný přístup k životu. V některých případech může znamenat, že dítě se na něco hodně zlobí a nebo v sobě dusí nějaké agresivní chování.

Fialová – jedná se o kombinaci modré a červené a může sugerovat, že dítě si není příliš jisté tím, co se kolem něj děje. Naznačuje určité obavy a také touhu po stabilitě.

Hnědá – je to spíše smutnější barva, znamená chybějící pocit bezpečí nebo pochopení. Děti, které ji často používají, mají nejpravděpodobněji hodně špatnou náladu a také spíše negativní nastavení ke svému okolí.

Modrá – pravidelné kreslení větším množstvím modré znamená, že dítě je vnitřně hodně vyrovnané a citlivé. Většinou s touto barvou malují klidnější děti. Občas ale znamená přílišnou pasivitu v přístupu k okolí a nebo smíření se s něčím, co ve skutečnosti dítku nevyhovuje. V takové situaci bývá odstín barvy tmavší.

Oranžová – jakožto kombinace žluté a červené a také jako teplá barva oranžová se objevuje na obrázcích aktivnějších dítek. Může znamenat podráždění či rozčilení, ale není tak výrazné jako v případě červené. Naznačuje, že dítě se vnitřně dokáže vyrovnávat s nepříjemnou situací. Hodně ji používají děti, které touží po tom, aby si jich někdo všiml.

Růžová – pokud na obrázcích dominuje, naznačuje citlivou duši a touhu rozdávat a přijímat lásku. Dítě může mít trochu problémy v reálném světě.

Šedá – tato barva znamená, že dítě se není schopno příliš rozhodnout, co vlastně chce a kam patří. Děti, které ji používají velmi často, mívají většinou problém s vyjadřováním svých citů a názorů.

Zelená – podobně jako modrá je tato barva znakem klidnějších dětí. Ale na rozdíl od ní neznamená pasivitu, ale spíše analytický mozek, který si v klidu hledá zajímavá řešení problémů, se kterými se náš malý človíček každý den potkává. Kreslení touto barvou naznačuje  cílevědomost, ale v přehnaném množství může sugerovat i tvrdohlavost a neústupnost.

Žlutá – je to veselá barva, která ukazuje, že dítě se snaží být co nejvstřícnější ke svému okolí a na základě těchto zkušeností si chce najít vlastní cestu životem. Jestliže na obrázcích převažuje, je možné, že dítě se jejím použitím snaží uvolnit od nějakého vnitřního stresu a samo sebe kreslením rozveselit.

Pozor, při interpretaci barev na dětských obrázcích je nutno používat selský rozum. Tráva je zelená a někdy louka zabere celý obrázek a nic to znamenat nemusí. A nebe je modré nebo střecha červená, jde o to, co dlouhodobě na výkresech převažuje a co chce dítě často kreslit.