Barva jazyka a povlaku na něm

Podle staré východní moudrosti stav, tvar či povrchové barevné změny různých částí těla mohou leccos napovědět o našem zdraví. Velmi zajímavým indikátorem kondice organismu by podle čínských mudrců měl být i jazyk. Důležitá není pouze jeho barva, ale zajímat nás budou také případné odstíny, které pozorujeme na povlaku. Vstupní diagnózu můžeme bez problémů vyzkoušet doma. Stačí si stoupnout před zrcadlo a jazyk pořádně vypláznout.

Barva

Úplně nejzdravější barva jazyka by měla být lehce až středně intenzivní růžová. Pokud se začne zabarvovat fialově či šarlatově, pravděpodobně v našem organismu dochází k nějaké zánětlivé reakci. Může se objevit zvýšená teplota a také další příznaky boje těla s infekcí. Případně se může jednat o symptom jistého nedostatku vitamínů. Červená barva, zvláště pokud nabírá na sytosti ve střední části jazyka, nám naznačuje, že máme špatné stravovací návyky. Náš organismus bude mít sklony k rychlému nabírání kil, takže je velmi důležité si hlídat správný a vyvážený jídelníček a dopřávat tělu dostatek pohybu na čerstvém vzduchu. Pokud je silně červený hlavně hrot čili špička jazyka, tělo nám hlásí potíže s únavou a pravděpodobně trpíme relativně častou nespavostí. Jazyk zarudlý na okrajích může být jedním z prvních příznaků jaterních potíží. Pozor, pokud barva jazyka je sytě světle červená, tak je to nejpravděpodobněji efekt podráždění vyvolaného pikantním kořením. Velmi světlé až bělavé zabarvení jazyka (nikoliv povlak) naznačuje, že máme potíže s chudokrevností, problémy se srdcem a nebo celkovým oslabením organismu či imunitního systému. Velmi tmavá až černavá barva (převážně se začne objevovat u kořene) nás varuje, že s ledvinami je něco v nepořádku.

Povlak

Slabý, světlý a velmi snadno odstranitelný povlak je naprosto přirozený a neměl by být důvodem k nějaké větší panice nebo zuřivému drhnutí jazyka kartáčkem. Pokud se bílý povlak začne zesilovat, může to znamenat boj těla s pravidelným prochladnutím. Je to relativně normální stav na podzim a při příchodu zimy, kdy na teplotní změny reagujeme s jistým opožděním a stále se při oblékání řídíme spíše módou než teploměrem za oknem. Pro změnu žlutá barva se často objeví v létě, kdy se lidský organismus velmi snadno přehřívá a my mu obvykle nedopřáváme dostatek tekutin. Je také reakcí na časté pití kávy a oblibu v pikantním jídle. Pokud začne na jazyku přibývat šedý povlak, v těle se pravděpodobně odehrává souboj s viry nebo bacily. Občas může znamenat potíže s trávicím systémem nebo játry. Hnědý se zase velmi často objevuje u kuřáků a lidí, kteří mají potíže s dýchací soustavou a správným okysličením organismu. Zelenavá barva, zvláště pokud je na krajích, nám naznačuje, že bychom měli začít šetřit svá přetížená játra.