Barvy a změny jazyka

Většinu lidí zajímá v ústech jen stav jejich chrupu a dásní. Přitom zvýšenou pozornost by měli věnovat i jazyku. Mimo  jiné proto, že již ve starověkých časech si lidé všimli, že změna jeho barvy a povrchu může, i když samozřejmě nemusí, znamenat nějaký zdravotní problém. Podívejme se, co nám různé zbarvení naznačuje.

Ideální barva jazyka je narůžovělá. Může mít případně mírný bílý nádech. Bělosti se převážně nemusíme obávat. Samozřejmě pokud se její rozsah a intenzita drží rozumné míry. Může ale nastat situace, kdy je tato barva stále silně  a povlak je téměř jednolitý – bez ohledu na to, co jíme nebo jak pečujeme o ústní dutinu. V takovém případě je lepší navštívit lékaře, protože se může jednat například o nějakou mykózu či spíše přesněji  kvasinkovou infekci. Občas se takto projevuje streptokok.

Žlutá barva jazyka může být způsobena také bakteriální infekcí, ale často je to příznak refluxu neboli zpětného toku žaludečních šťáv do jícnu. Někdy se tímto způsobem mohou projevit i žaludeční vředy, ale velmi často je to jen známka toho, že pijeme příliš mnoho kávy a nebo jsme si dali nějaké pikantní asijské koření, které obsahuje více žlutého barviva (jako je například kurkuma). Pozor, někdy je dlouhodobě žlutý jazyk příznakem potíží se žlučníkem nebo játry, proto je i v tomto případě lepší navštívit odborníka, který naše tělo pořádně prozkoumá.

Jazyk může mít také barvu hnědou či nahnědlou. Nejčastěji to způsobují střevní potíže a nebo špatně okysličovaný organismus. Když tato barva získává ještě nafialovělý či siný nádech, nejpravděpodobněji naše tělo trpí nedostatkem vitamínu B. Z podobného důvodu může být jazyk také velmi sytě červený.

Kromě barvy jazyka mohou být symptomem různých onemocnění také viditelné povrchové změny v ústní dutině. Často se objevují afty, které jsou příznakem obecného oslabení organismu a mohou zvěstovat příchod nějaké závažné choroby. Zpozornět bychom měli v situaci, kdy nezmizí do přibližně deseti dnů nebo se objevují neustále. Jestliže máme dojem, že je náš jazyk napuchlý (a nebo příliš velký), může to znamenat, že máme problémy s vyšším tlakem, srdcem nebo ledvinami. Praskliny a ranky na jazyku a v ústech jsou známkou nedostatku nějakého vitamínu (toto může naznačit i pocit, že se nám jazyk výrazně zmenšil) a nebo i bohužel mohou naznačovat, že naše tělo začíná bojovat s cukrovkou.

Mimochodem – kromě čištění zubů a dásní bychom svou pozornost měli kartáčkem věnovat i jazyku.