Jak na mílie

Pokud se nám v dospělosti na obličeji a obzvlášť v okolí očí začnou objevovat malé bílé či světle žluté tečky, tak můžeme mít téměř jistotu, že je před námi dlouhý a asi i dost nevděčný boj s problémem zvaným mílie. Jedná se o malinké bílé cysty vyplněné zrohovatělou kůží, která se nedokázala volně odloučit.

Trošku obecně

Mílie se velmi často objevují už u malých dětí, které nemají příliš rozvinuté tukové žlázy. Tam to nemá moc smysl řešit, protože většinou se vše vyřeší samo dorůstáním. Přesný důvod, proč se u někoho v dospělosti objeví a u někoho zase ne a nebo jen minimálně, odborníci stále zkoumají. Podle jedné z teorií nejsilnějším faktorem budou geny, podle další může být na vině kosmetika nebo špatné ošetřování pleti. A také je velmi pravděpodobné, že může docházet k různé kombinaci obou vlivů. Ať už je to tak či onak, mílie nejsou záležitost, kterou se nedá řešit. Jen to může trvat a hlavně bohužel existuje velké riziko, že se nám potíže po nějakém čase budou stále vracet. Můžeme se obrátit na kožního lékaře nebo některé specialisty na péči o pleť a nebo se pokusíme mílie odstranit sami doma.

Jak na to

Ještě než se pustíme do různých jednoduchých metod, které nám doma mohou s míliemi pomoci, podívejme se, co bychom rozhodně dělat neměli. Za prvé se je nesnažíme nijak vydloubávat. Není to „beďar“ a jediným efektem by bylo nejpravděpodobněji ještě větší podráždění pokožky. A za druhé bychom se doma raději neměli pouštět ani do propichování (i když nám to možná bude připadat jednoduché), zvláště pokud to neumíme a nebo je máme hlavně kolem očí. Kromě podráždění si můžeme i ublížit a nebo zanést do kůže nějakou infekci.

No a co nám může přinést úlevu? Je toho více. Napařování pomůže otevírat póry. Kůži dokážou očistit i masky vytvořené z medu smíchaného s cukrem a nebo dvou lžiček cukru promíchaných s citronovou šťávou z půlky citronu a lžící panenského oleje. Do kůže s míliemi lze vtírat ricínový olej. Také se dá připravit z rozmělněných listů pískavice a vody kašička, kterou naneseme na pokožku a necháme čtvrt hodiny působit. Někteří lidé také nedají dopustit na obklady s teatree olejíčkem. Obecně při potížích s míliemi je dobré více dbát o kůži, neucpávat póry hodně mastnými krémy, pečlivě vybírat kosmetiku (doporučuje se taková, která obsahuje mandlový olej nebo kyselinu glykolovou) a vyhýbat se ostrému slunci i mrazu.