Domácí sérum proti vypadávání vlasů

S věkem většině lidí začnou řídnout, slábnout a bohužel také vypadávat vlasy. Intenzita a rychlost je individuální. Závisí na genetických předpokladech, životním stylu i jídelníčku. Bohužel žádný zázračný lék, který by celý proces u každého zastavil, neexistuje. Ale je nemalé množství různých přípravků, které u některých lidí slaví přinejmenším částečný úspěch. Mezi ně patří i domácí bylinkové sérum, na které se na následujících řádcích podíváme.

Díky čemu účinkuje

Samozřejmě v domácím séru určenému na vlasy nemůže chybět kopřiva. Je zdrojem železa, draslíku, hořčíku a také vitamínů A, C i K. O jejích vlastnostech nepochybuje ani klasický kosmetický průmysl – výtažky z této byliny najdeme v mnoha šamponech a přípravcích určených pro péči o vlasy. Další využitou bylinou je přeslička. V přírodní kosmetice věnované vlasům odehrává velmi významnou roli jako dobrý zdroj křemíku, saponinů, tříslovin, flavonoidů, organických kyselin, draslíku, fosforu, železa a manganu. Díky jejímu působení budeme mít hezky lesklé pevnější vlasy, které by měly výrazně méně vypadávat. Také použijeme aloe, která v domácí léčbě a kosmetice nachází uplatnění již od starověku. Tento sukulent se postará hlavně o kůži, ze které cibulky vyrůstají. Ošetří ji, uklidní, pomůže v boji s lupy a také vlasy vyživí a bude stimulovat jejich růst. No a poslední použitou surovinou bude levandulová silice. Podle mnoha výzkumů má levandule pozitivní vliv na správný růst vlasů, který je ještě posílen účinkem dalších bylinek. Navíc pomáhá čistit pokožku a redukuje svědivost.

Recept

Příprava domácího séra je snadná. Lžíci sušené kopřivy a lžíci přesličky zalijeme čtyřmi sty mililitry vody (což znamená přibližně dvěma skleničkami). Někdo každou bylinku zalévá zvlášť, ale je to celkem jedno. Po patnácti minutách nálev přecedíme a přelijeme do lahvičky z rozprašovačem. Když částečně vychladne, přidáme dvě lžíce čisté šťávy z aloe vera  a deset kapek levandulového esenciálního oleje. Všechno velmi pečlivě promícháme a máme hotovo. Sérum proti vypadávání vlasů každý den jemně nastříkáme ke kořínkům a pak ho ještě vmasírujeme do kůže. První výsledky by se měly objevit už přibližně po týdnu, ale plný efekt dosáhneme pouze dlouhodobým a pravidelným užíváním. Láhev s rozprašovačem přechováváme v lednici.