Indická léčba proti padání vlasů

Ajurvéda, neboli vědění o životě, je tradiční indickou medicínou, která je rozšířená nejen v místě svého původu, ale získává čím dál tím větší popularitu i v západním světě. Zabývá se celým lidským tělem, proto není divu, že navrhuje různé metody léčby i proti padání vlasů.

Indická léčba se koncentruje na meditaci, bylinkách, změně jídelníčku, józe, aromaterapii a olejíčcích. Své každodenní menu by si plešatící člověk měl upravit tak, aby zvýšil podíl bílkovin a železa. Do jídelníčku by se mělo dostat větší množství „zelené“ zeleniny. Ideální je pravidelné pití šťáv z aloe vera, nebo směs z mrkve, špenátu a salátu. Má se jíst také více sóji a jogurtu a navíc omezit tučné. Pokud možno si hlídáme každodenní plnou dávku vitamínu A a C.

Proti padání vlasů se také využívalo léčivou sílu různých rostlin a bylin. A to jak při konzumaci, tak pro různé masáže s využitím olejů či léčivých látek, které jsou v nich často obsaženy. Významnou roli v léčbě hraje například kokos. A to jak jeho mléko, tak i olej.  Konec konců různé kokosové výtažky jsou nedílnou součástí mnoha prostředků na vlasy. I velké firmy vědí, jakou má sílu a moc. Dalším důležitým pomocníkem může být henna. U nás je známá hlavně jako barva na vlasy, ale kromě barvení je dokáže i vyživovat a posilovat. Proti padání vlasů je využívána již tisíce let. Významným léčivem je i velmi exotický Bhringraj neboli Eclipta alba. Využívá se jak čajík tak i olejíček, které zlepšují strukturu vlasů a omezují jejich vypadávání. Prospěšný je i indický angrešt neboli Amalaki. U nás bývají dostupné také výtažky z tohoto ovoce. Zrychluje růst vlasů a zmenšuje lámavost. Samozřejmě není možno i zapomenout na všemocný Neem (Azadirachta indica), který je v ajurvédě využíván při mnoha zdravotních problémech a nechybí ani při léčbě padání vlasů. Navíc bojuje proti lupům či přemašťování. A poslední významný pomocníček je … lékořice. Podobně jako u kokosu si jejích léčivých vlastností všiml i kosmetický průmysl.

Ve všech východních způsobech léčby velmi výraznou roli hraje také klid a vyrovnaná psychika. Takže pokud máme problémy s vlasy, je nutno popřemýšlet, jestli nežijeme v příliš velkém stresu. A pokud ano, je dobré jeho vliv co nejvíce omezit. Kromě redukce výskytu psychicky náročných situací je dobré najít i různé způsoby, jak svou mysl uklidnit a uvolnit od všeobecného tlaku. Pomáhá samozřejmě výše zmíněná jóga, ale velmi často je účinný i například klasický sport a také skvělé působí úplně obyčejné procházky, zvláště pokud je praktikujeme každý den a v nějakém hezkém, pokud možno přírodním, prostředí. K uklidnění může přispět i krásná vůně. Proti padání vlasů nejlépe působí silice z grepu, jojoby, levandule, cedru, citronu a rozmarýnu. Dá se je použít při olejování vlasů, prostě přikápneme pár kapek. Vtírání oleje je mimochodem klasickým indickým způsobem péče, díky kterému vlasy nevypadávají a jsou pevnější, lesklejší a obecně krásnější – o tomto způsobu péče si můžete přečíst zde. Také můžeme silice přikápnout do našeho oblíbeného šamponu či do vody při oplachování hlavy.