Domácí sirup z aloe

Mladá aloe vera v květináči

Aloe pravá, známější spíše pod názvem Aloe vera, se v lidové medicíně využívá již několik tisíc let, jako skvělý přípravek na mnoho různých neduhů, očištění organismu a také pro celkové posílení imunity. Jak potvrzuje i věda, je dobrým zdrojem vitamínů, minerálů a zdraví prospěšných aminokyselin. Pro domácí využití jejích léčivých účinků si můžeme připravit z aloe sirup.

První varianta sirupu by po konzultaci s lékařem měla být vhodná i pro předškolní děti. Podélně rozpůlíme několik hezkých listů aloe vera*, vydlabeme z nich gel, pokapeme ho čerstvě vymačkanou citronovou nebo limetkovou šťávou a rozmixujeme. Až získáme deci základní tekutiny, rozmícháme ji ještě s dvěma deci kvalitního domácího medu a vzniklý hustý sirup z aloe s medem přelijeme do tmavé lahvičky a uskladníme na nějakém chladném místě (nemusíme mít sklep, úplně postačuje lednice). Z důvodu nižší trvanlivosti raději nikdy neděláme větší množství tohoto léku najednou, tři deci je tak maximum, co má smysl vyrábět. Dětem podáváme lžičku a dospělým lžíci sirupu na lačno.

Druhá varianta se připravuje tak, že si nachystáme přibližně čtyři sta gramů čerstvých listů aloe vera. Pořádně je omyjeme, zbavíme ostnů, podélně rozřízneme, ale v tomto případě z nich gel nevyškrábneme. V nádobě, kde sirup z aloe budeme připravovat, je rozdrtíme nekovovým drtičem (vhodné je například trdlo od dřevěného hmoždíře). K vzniklé kaši přidáme půl litru domácího medu, sedmičku co nejkvalitnějšího červeného suchého a jednu deci lékařského lihu. Všechno rozmícháme, nádobu pořádně uzavřeme a přeneseme ji na chladné a tmavé místo, kde ji necháme ještě týden uležet. Pak je sirup z aloe hotov, jen ho před používáním musíme ještě přecedit (vždy si odlijeme jen tolik, kolik spotřebujeme během jedné kúry). Očistná a posilovací léčba trvá sedm dní, přípravek podáváme třikrát denně po kávové lžičce před jídlem.

* listy vhodné pro přípravu domácích léčiv mají dva až čtyři roky. Po sklizni bychom neměli aloe dva dny zalévat.