Jak poznat parazity u dětí

Nakazit se parazity je pro děti velmi snadné. V nejmenším věku si všechno dávají do úst a i ty starší si často cumlají a okusují špinavé prsty nebo neumytýma rukama se vrhají na jídlo. Problémy s hygienou jsou nejčastějším zdrojem onemocnění, ale ne jediným. Onemocnět lze i díky koupání ve špinavé vodě, kdy paraziti proniknou do těla sliznicí, v ojedinělých případech lze jejich zárodky vdechnout i s prachem nebo proniknou přes kůži a samozřejmě dítě se může nakazit i přímo z jídla. Příznaky onemocnění se mírně liší podle druhu.

Lamblie – projevuje se tupými bolestmi břicha po jídle, nemoc doprovází silné vodnaté průjmy a velmi nepříjemně páchnoucí stolice. Objevit se mohou i nižší horečky, bolesti hlavy, nespavost a celková únava.

Hádě střevní – proniká kůži, která je v místě, kde se to stalo krátkou dobu začervenalá – bohužel většinou podle tohoto příznaku to nestihneme poznat. Dál parazit cestuje po organismu – v dýchací soustavě způsobuje kašel, záněty průdušek a plic, ve střevech klasické problémy spojené s nechutenstvím, viditelnou ztrátou hmotnosti a nevolnostmi.

Roup – relativně jednoduše se je dá poznat podle zarudlé kůže v okolí řitního otvoru a svědění v těchto místech, které dítě neustále nutí se drbat a také mu znemožňuje usnout (tím to lze rozeznat od klasické opruzeniny, která sice je vizuálně podobná, ale sama rychle mizí). Dále se mohou objevit klasické potíže spojené s trávicím traktem čili nechutenství a bolesti břicha, obvyklé jsou i migrény, celkové oslabení a s ním spojená chudokrevnost.

Škrkavka – nakažení tímto parazitem obvykle doprovází pravidelné záněty průdušek, které se někdy mohou změnit i na zápal plic. Tento příznak často na začátku znemožňuje poznat, že dítě chytilo parazity. U některých dětí se objevuje i vyrážka a svědění kůže. Jinak další symptomy jsou typičtější – dítě trápí bolesti břicha, nevolnost, zvracení, průjmy, nechutenství, migrény, podrážděnost a nespavost.

Tasemnice – nemocné dítě většinou začíná hubnout. Doprovází to bolesti hlavy, únava, celkové oslabení, nespavost a podrážděnost. Objevit se může jak nechutenství tak i nepředstavitelná „žravost“. Nemocný často trpí anémií, průjmy, zvracením a obecnými bolestmi břicha.

Tenkohlavec – bohužel v počátečních stádiích se nákaza tímto parazitem de facto neprojevuje. Pokud dojde k silnější infekci, tak se občas objeví krvácivé průjmy a další typické příznaky nakažení parazity, jako jsou bolesti hlavy, celkové oslabení organismu a problémy s trávicí soustavou.