Když nás bolí krční mandle

Když nás začnou bolet krční mandle, nemusíme hned prvního dne letět na pohotovost. Existují babské rady, které potíže výrazně zmírní a v některých případech dokážou zastavit i rozvoj onemocnění. Samozřejmě, jestliže potíže a bolesti přetrvávají, je lepší se vydat za odborníkem, který rozhodne o další léčbě.

1. do skleničky si nalijeme teplou, ale ne horkou vodu, do ní rozmačkáme půl citronu, všechno osladíme polévkovou lžící medu a přidáme tři špetky soli. Po zamíchání nápoj vypijeme. Když nás bolí krční mandle, podáváme tento domácí lék dvakrát denně.

2. ve sklence teplé vody rozmícháme čajovou lžičku obyčejné kuchyňské soli a tuto tekutinu pak kloktáme třikrát denně. Velmi slanou vodu pokud možno při kloktání vůbec nepolykáme.

3. dvakrát denně si také můžeme dopřát léčbu krční mandlí pomocí citronu, soli a pepře. Ovoce rozřízneme na polovic, poprášíme solí a pepřem, zamáčkneme dužinu opatrně lžičkou a pak kořeněnou šťávu vylížeme.

4. rozdrtíme si semínka hořčice, ředkvičky, lnu a ječmene, všechno promícháme s teplou vodou tak, aby nám vznikla kašička, kterou pak na gáze přiložíme na krk, zabalíme do šátku a necháme hodinu účinkovat.

5. bolavé krční mandle může velmi dobře uklidnit obyčejné plnotučné mléko. Stačí je jen ohřát, vmíchat do něj kurkumu a pepř a tento nápoj popíjet vždy před spaním.

6. velmi užitečný může být při bolavých mandlích silný masový vývar. Teplá tekutina zmírní bolest a pomůže nastartovat imunitní reakci organismu, navíc tělo posílíme přísunem lehce stravitelné potraviny, na jejíž využití nemusí játra a další orgány vynakládat tolik úsilí. Navíc sůl má protizánětlivé účinky a potraviny v tekuté podobě mnohem méně dráždí náš rozbolený krk.

7. pokud bolest krčních mandlí není na tolik silná, že máme problém polknout tuhou stravu a zároveň nemusíme už jít někam do společnosti, zvyšme přísun česneku. Měl by být čerstvý a rozmačkaný – lze ho například mazat na chléb či rohlík. Případně lze popíjet i různé česnekové elixíry a tinktury.

Dá se říci, že skoro všechny výše uvedené klasické a babské rady na bolest mandlí mohou sloužit také jako podpora klasické léčby různých zánětů mandlí, kterou předepíše lékař. Zmírní potíže a zároveň by neměly jakýmkoliv způsobem narušovat účinek  doporučených medikamentů.