Cviky uvolňující krční páteř

Bolesti zad jsou v dnešní sedavé době čím dál tím častějším problémem. Méně se hýbeme, v práci čas trávíme na židli a doma zase sedíme při televizi či počítači. Proto není divu, že se páteř dříve či později ozve.  Povinnosti moc změnit nelze, počítač za sekeru asi už nevyměníme, ale to neznamená, že jsme na ztracené pozici. Bolesti zad nám mohou omezit či plně odstranit i velmi jednoduché cviky. Tentokrát se zaměříme na cvičení, které nám pomůže uvolnit krční páteř. Výhodou níže uvedených cviků je to, že je můžeme provádět vsedě. Tudíž se se hodí i do různých kanceláří a lze je cvičit i při práci.

1. vyrovnáme se na židli, dáme nohy k sobě a podíváme se rovně před sebe. Pak pomalu předkláníme a zakláníme hlavu.

2. poloha stejná jako u cviku číslo 1. jen hlavu pomalu nakláníme k levému a pravému rameni tak, jako bychom se chtěli ho dotknout uchem.

3. stejná vyrovnaná poloha, jen hlavu v tomto případě otáčíme doleva a doprava. Při otočce maličko zdvihneme bradu.

Cviky 1-3 pro rychlé uvolnění krční páteře v kanceláři či u počítače převážně stačí, vykonáváme je desetkrát každým směrem.

4. rozpažíme a roztáhneme prsty. Na jedné straně náš palec směřuje nahoru a na druhé zase dolu. Začneme pomalu otáčet hlavou směrem k palci směřujícímu k zemi. Poté pomalu otáčíme hlavou na druhou stranu a současně otáčíme dlaněmi tak, aby ve chvíli, kdy koukáme před sebe, byly polohy palců opačné. Naše oči by měly směřovat vždy na ten palec, který ukazuje dolů.

5. položíme si ruce dlaněmi na ramena tak, aby nám prsty ukazovaly na lopatky a lokty byly namířeny rovně dopředu. Hlavu pomalu posouváme vpřed a vzad. Bradu musíme mít neustále narovnanou.

6. zezadu na krk položíme narovnané prsty obou dlaní a mírně jimi zatlačíme. Poté pomalu předkláníme hlavu k levému a pravému rameni a dále ji předkloníme dopředu a narovnáme se současným mírným protitlakem. Pozor, hlava by neměla u tohoto cviku vykonávat krouživé pohyby.

7. pravou a levou rukou tlačíme na střídačku na čelo s protitlakem. Přetlačovaná by měla trvat přibližně pět vteřin, pak se uvolníme.

Pokud máme čas a cvičíme vše najednou, rozložme si cviky na krční páteř tak, aby nám zabraly všechny přibližně deset minut. Důležité je při cvičení pravidelně dýchat, neuškodí, když máme zároveň napnuté břišní svalstvo. Cviky vykonáváme pomalu a nesmí nás bolet. Díky pravidelnému cvičení (nejlepší je dvakrát denně) bolesti zad většinou po několika týdnech zmizí.