Místo botoxu – cvičení proti vráskám

Botox je sice některými lidmi milovaný, ale většina ho docela oprávněně považuje za příliš silný chemický zásah do naší pleti, který s postupem času lidem spíše škodí, protože začínají po dlouhém užívání trošku připomínat mumie. Stejně tak plastické operace obličeje nejsou pro milovníky zdravého a přirozeného života to pravé ořechové. Proto mnoho lidí hledá nějakou zajímavější alternativu proti vráskám a poslední dobou se čím dál tím více prosazují různá cvičení, která jejich  vznik omezují a  pleť vyhlazují.

Svaly na obličeji jsou přímo spojené s kůží, proto je logické, že každá grimasa či pohyb tváře, který uděláme, pokožku nějak natahuje nebo uvolňuje. Nejsme si toho přitom skoro vůbec vědomi a tím pádem některé svalstvo namáháme více, až k hranicím jeho možností a jiné zase úplně zanedbáváme. To má samozřejmě velký vliv na náš vzhled a vznik různých deformací nebo spíše postupných změn našeho vzhledu, mezi něž se dá vlastně vrásky počítat také. A přitom stačilo by celkem málo. Například chovat se ke svalům na obličeji podobně, jako bychom se většinou chovali ke zbylému svalstvu na těle. Tudíž jim dopřávat pravidelný relax, ale také cvičení, která je udrží ve formě. Základy této myšlenky pochází z Dálného Východu, kde se omlazování obličeje za pomocí různých masáží a cviků zkoumá již několik staletí. Nejdříve bychom měli svůj obličej zvyknout na cviky, takže je dobré je týden až dva praktikovat každý den kolem poledne (pokud nemáme čas, tak ráno) a potom před spaním. Později stačí cvičit už jen večer. Pro inspiraci zde uvádím několik cviků, kterými se nám podaří pravidelně rozhýbat, ale pak také uvolnit svalstvo na celém obličeji.

Začneme „protivráskově“ cvičit nejdříve ústa, díky kterým rozhýbáme hlavně dolní polovinu obličeje. Pohodlně si sedneme a potom pomalu a jasně vyslovujeme samohlásky A, O, E, U. Každou z nich vyslovujeme pomalu a výrazně – jednu přibližně tři vteřiny. Po několika minutách cvičení ty samé samohlásky začneme vyslovovat rychle za sebou. Efektem by mělo být vlastně jedno velmi zvláštní slovo Aoeu. Po samohláskách přijde řada na souhlásky. Cvik je stejný, jen tentokrát nejdříve velmi pomalu a výrazně a pak velmi rychle a drmolivě vyslovujeme B, P a F. Pak se přesuneme před zrcadlo, několikrát zatočíme hlavou, abychom si uvolnili krk a poté se sami na sebe opravdu ze široka usmíváme. Po chvíli začneme dělat na sebe různé „opičky.“ Špulíme pusu, roztahujeme ji, hrajeme si na kapra a králíčka, dobré je také přitom občas silněji hýbat dolní čelistí.

A po ústech si procvičíme proti vráskám také pořádně oči a tím pádem i svalstvo kolem nich. Pohodlně usedneme s vyrovnanými zády a začneme pomalu kroužit očními bulvami.  Nejdříve cvik vykonáme desetkrát doprava a poté desetkrát doleva. Hlavu musíme neustále držet nehybně. Nepohneme s ní ani při dalším cviku, který spočívá v tom, že upřeme pohled co to jde nejvýše nahoru, chvíli vydržíme a pak velmi pomalu zrak přesuneme dolů. Celé to zopakujeme také desetkrát. Pokud nám ztuhla šíje, hlavou několikrát zakroužíme, poté ji zase držíme narovnanou a nehybnou a vykonáme podobné cvičení jako před chvilkou, s tím že tentokrát desetkrát budeme koukat co nejvíce vlevo a vpravo. No a ještě nám zbývá šikmo doleva nahoru a následně šikmo doprava dolů a samozřejmě šikmo doprava nahoru a pak šikmo doleva dolů – každý cvik taktéž desetkrát. Nyní si zase rozhýbeme šíji a  z dlaní uděláme mističky, které přiložíme na oči a silně je přitlačíme k obočí.  To se snažíme silou nadzvednout – překonat protitlak vytvářený rukama, díky tomu velmi dobře procvičíme oční víčka. No a nakonec si ještě přiložme prsty na vnější okraj obočí, silně zatlačme a pokusme se obočí krčit – neboli překonat tlak prstů, které pokožku přidržují. Poslední cvičení by mělo působit proti vráskám vznikajícím mezi obočím, případně při pravidelném cvičení se mohou mírně vyhladit i ty již existující.

Na konec pravidelného cvičení nahrazujícího botox se ještě věnujme krátce celé tváři i se šíjí.  Nejdříve narovnaní ve stoje musíme mírně zaklonit hlavu (ale ne moc, musí ještě držet na svalech) a desetkrát přitahujeme bradu dozadu. Poté se znovu co nejlépe narovnáme a hlavu otáčíme co nejvíce doleva a doprava – na každou stranu desetkrát.  Pak hlavou zakroužíme a pokusíme se ji položit na levé a na pravé rameno – na obě strany samozřejmě desetkrát. No a posledním cvikem bude vytahování brady co nejvíce dopředu – samozřejmě také musíme být přitom řádně narovnaní. Hodně úspěchů a minimum vrásek.