Jak na správné saunování

Severské a východní evropské národy nedají na saunu dopustit. Považují ji za zdroj zdraví, energie a také krásy. Saunování si můžeme užít i u nás, ale ještě nemá tak velkou tradici. Proto spousta lidí při něm dělá zbytečné chyby, díky kterým minimalizují ozdravný efekt sauny. Podívejme se na to, jak by takové správné saunování mělo vypadat.

Přibližně půl druhé hodiny před vstupem do sauny bychom už neměli nic jíst.  Také se rozhodně vyhýbáme alkoholu a všem látkám, které by mohly zrychlit tep.  Pro změnu sklenka pravého džusu (čili ne přeslazené nektary s éčky) nebo minerálky neuškodí a navíc nám pomůže v lepším a rychlejším pocení. Můžeme si také odpustit cibuli či česnek, které výrazněji ovlivní vůni našeho potu, ale tady se jedná spíše o slušnost vůči jiným návštěvníkům sauny. Než začneme saunování, navštivme záchod. Dámy by se měly zbavit make-upu a všichni by se měli před vchodem do sauny pořádně osprchovat – na střídačku teplou a studenou vodou. Po sprše se dobře osušme, zvláště důležité je to u suché sauny, kde horké kapky vody nepříjemně pálí.

Přímo v sauně bychom podle zkušenosti a výdrže měli být mezi pěti až patnácti minutami. Obecně se nedoporučuje více než třicet minut za den (starší děti by neměly saunu navštěvovat častěji než jednou týdně, dospělým se doporučují tři návštěvy za sedm dní). V severských zemích se často chodí třikrát denně po deseti minutách a první saunování si Skandinávci vychutnávají již ráno před prací. V sauně nepijeme, nejíme, nemažeme se různými krémy. Po vstupu do rozpálené místnosti se pokud možno položme nebo co nejpohodlněji sedněme a počkejme přibližně dvě až tři minuty než se začneme řádně potit. Poté oběma rukama promasírujme pořádně celé tělo a vraťme se zpět do relaxující polohy. Odpočíváme dokud neuplyne časový limit oněch patnácti minut (pokud jdeme poprvé, stačí deset) nebo dokud nám nezačne být nepříjemně. Saunování děláme pro zdraví a ne abychom si dokázali, kolik toho vydržíme. Přílišné přehřátí organismu nám jen uškodí.

Po opuštění sauny zamíříme do sprchy a pustíme si studenou vodu. Sprchování začínáme od nohou (pozor, po saunování nepoužíváme mýdlo, které by nám vysušilo pokožku). Neuškodí při tom trochu cvičit nebo protahovat tělo, ale vše musí být přirozené, pokud nám to není příjemné, koncentrujme se jen na studené vodě. Po sprše bychom se měli ještě na deset až dvacet minut natáhnout a nechat tělo odpočinout, pokud máme možnost, klidně se zdřímněme. Nesmíme zapomínat na doplnění tekutin, dobrá je minerálka a zeleninová šťáva. Také si můžeme dát menší jídlo (slané, ne mlsání).

1 komentář u „Jak na správné saunování“

  1. Dobrý den chtěla bych se zeptat chceme si koupit finskou saunu a jestli vadí se po jí jít do bazénu se slanou vodou.Děkuji Slámová

Komentáře nejsou povoleny.