Očista lymfy

Lymfatický systém odehrává v lidském organismu velmi významnou roli. Pomáhá organismu likvidovat škodlivé látky i nebezpečné mikroorganismy a je spoluzodpovědný za celkovou imunitu. Lymfa, která obíhá v mízním systému, průběžně sbírá různé škodliviny, transportuje je do uzlin, které je odfiltrují a pomohou odstranit z našeho organismu. Správně fungující lymfatická soustava je základ zdraví, proto ji neuškodí průběžně čistit. S očistou může pomoci dodržování následujících sedmi bodů.


1. Pro zdravou lymfatickou soustavu je důležitý pravidelný pohyb a fyzická aktivita. Každodenní procházky jsou skvělé, ranní cvičení k tomu je ještě lepší. Někteří odborníci na čištění lymfy doporučují hodně skákat, v ideálním případě bychom každý den měli používat trampolínu nebo švihadlo.

2. K lepší kvalitě lymfy mohou pomoci i lymfatické masáže neboli lymfodrenáže. Urychlují celkovou detoxikaci a pomáhají zmírnit potíže s otoky. Pomocnou roli při očistě mohou sehrát i různé alternativní terapie, jako je například akupunktura, reflexologie, přikládání pijavic a také časté návštěvy sauny.

3. Míznímu systému a očistě lymfy neprospívá dlouhé vyvalování ve vaně. Místo toho jsou mnohem lepší krátké sprchy se silnějším proudem vody. Nejlepší je při každém sprchování několikrát prostřídat teplou a studenou. Pozor, s radikálním střídáním horka a chladu by měli být opatrní lidé s problémy kardiovaskulární soustavy a těhotné ženy. Po sprše je rozumné pořádně vydrbat kůži ručníkem. Tato drobná věc pomůže rozproudit lymfu a urychlí odstraňování škodlivin z těla. Jednou za čas je dobré promasírovat tělo jemným suchým kartáčem.

4. Správný pitný režim je pro dobré fungování lidského organismu nezbytný. Lymfu nejlépe pomůže vyčistit obyčejná voda, která není příliš nasycená různými minerály. Někdy se doporučuje každé ráno přidat do sklenky vody navíc ještě šťávu z citronu, pomeranče nebo grepu. Naše bylinkářky nedaly dopustit na pravidelné očisty čajem ze směsi svízele a třapatky. Pomoci může také koriandr, petržel, kozinec, lopuch, kopřiva, kořen pampelišky a kanadská vodilka.

5. Na oběh i kvalitu lymfy má překvapivě významný vliv i oblečení. Neměli bychom nosit příliš těsné a přiléhavé věci (největší dopad na lymfatický systém má spodní prádlo, ponožky a punčochy) a boty s vysokými podpatky. Případně jejich nošení omezíme na nezbytné minimum.

6. Důležitou roli odehrává i správné dýchání. Pravidelná dechová cvičení dokážou v tomto případě opravdu zázraky. Často se při problémech s lymfatickým systémem doporučuje jóga, u které je základem právě správné dýchání.

7. Asi nikoho nepřekvapí, že nemalý význam má u očisty lymfy to, co jíme. Je potřeba si hlídat takzvaný zdravý jídelníček. Můžeme krátkodobě zvýšit konzumaci zelené zeleniny, avokáda, nepražených a nesolených ořechů, lněných i chia semínek, česneku, brusinek, borůvek a ovoce s nižším obsahem cukru. Pokud možno se vyhýbáme polotovarům a jídlům s vysokým obsahem různých konzervantů, umělých sladidel a barviv. Na dobu očisty minimalizujeme používání soli a rafinovaného oleje. Na čas je rozumné omezit nápoje z kofeinem (včetně čaje). Také si pokud možno odpustíme limonády, alkohol, energetické nápoje a sladké šťávy.