Pakmín visnaga neboli morač zákrovnatý v naší zemi není příliš známý. Nemůžeme se tomu moc divit. Tato léčivka pochází z oblasti Středozemního moře a v české přírodě se přirozeně téměř nevyskytuje. Ale fytoterapeuti o něm moc dobře vědí, protože mořec byl v medicíně využíván už od starověku. Již v antickém Egyptě lékaři pakmín doporučovali na různé neduhy. Mimo jiné byl velmi oblíbeným lékem na ledvinové kameny.
Pakmín pod drobnohledem vědy
Není divu, že morač zaujal i moderní vědu. Již od padesátých let minulého století se v laboratořích celého světa provádí výzkumy, které zkoumají látky obsažené v této bylině a testují se jejich účinky. Některé výsledky potvrzují názory starověkých lékařů. Například v roce 2011 se v odborných textech věnovaných urologii objevily informace, že užívání vratiče může snížit riziko vzniku ledvinových kamenů, protože omezuje usazování minerálních solí v močových cestách. Další výzkumy naznačují, že by mohl být pomocný při snižování hladiny cukru v krvi a léčbě leukoplakie. Tradičně ho bylinkáři doporučují pro očistu jater a žlučníku. Také se v domácí léčbě občas podává při problémech s dušností, astmatem, na předmenstruační syndrom a také při potížích s dýchacími cestami. Zevně se užívá při lupénce a areátní alopecii.
Domácí léky z morače
Léčivou drogou jsou vysušené plody pakmínu. Z těch můžeme připravit odvar nebo extrakt. Moračový čaj uděláme tak, že deset gramů semínek zalijeme třemi sty mililitry vody, dáme na sporák, uvedeme do varu a necháme pod pokličkou vřít asi deset minut. Hrnec odstavíme a necháme louhovat ještě dalších dvacet minut. Nakonec ještě odvar přecedíme. Pakmínový extrakt se připravuje také velmi snadno, jen to zabere výrazně více času. Na druhou stranu můžeme tak zpracovat větší množství plodů do zásoby. Jeden díl rozdrcených semínek zalijeme pěti díly šedesátiprocentního lihu. Nádobu uzavřeme a necháme alespoň dva týdny louhovat. Hotový extrakt přecedíme do tmavých lahví.
Nežádoucí účinky
Není růže bez trní. Pokud chceme dlouhodobě užívat jakoukoliv bylinku, nejrozumnější je, když se předtím poradíme s nějakým odborníkem. U morače to platí dvojnásob. Obzvlášť se to týká dětí, těhotných či kojících žen, starších lidí a každého, kdo má už předepsané nějaké léky. Předávkování může vyvolávat nevolnosti, zácpu, migrény a nespavost. Může také, podobně jako třezalka, způsobit přecitlivělost na světlo. Proto se při užívání pakmínu obecně doporučuje nevycházet na sluníčko nebo navštěvovat solária.