Léčivé bylinky pro děti

Léčivé bylinky se v medicíně využívají tisíce let. Podávaly se dospělým i dětem a i v dnešní době mohou být zajímavým doplňkem či dokonce náhradou léčby různými medikamenty. Samozřejmě jejich využití je nutno nejdříve konzultovat s lékařem, zvláště pokud je chceme podávat našim nejmenším. Podívejme se, jaké bylinky se využívá nejčastěji a jak je připravit.

Tymián – dvě lžičky necháme louhovat deset minut. Pomáhá při zánětech dutin a horních cest dýchacích. Podává se i při nechutenství.
Šalvěj – jednu lžičku necháme louhovat deset minut. Pomáhá při různých zánětech krku, angínách, bolavých dásních a nadměrném pocení.
Rozmarýn – jednu lžičku necháme louhovat deset minut. Pomáhá při střevních a žaludečních křečích, zmenšuje bolest při nadýmání.
Máta peprná – jednu lžičku necháme louhovat pět minut. Pomáhá při nadýmání, kolice, problémech s trávením, nevolnosti, žaludečních křečích a při zvracení.
Heřmánek – jednu lžičku necháme louhovat deset minut. Pomáhá při různých žaludečních problémech včetně zvracení, nadýmání a křečí. Uklidňuje zánět ústní dutiny a bolení v krku.
Meduňka – dvě lžičky necháme louhovat patnáct minut. Uklidňuje psychiku i střeva, často se podává při nespavosti.
Bezový květ – dvě lžičky necháme louhovat deset minut. Pomáhá se vypotit, proto je vhodný při horečkách a klasických nachlazeních. Uklidňuje průjmy.
Ostružinové listy – dvě lžičky necháme louhovat patnáct minut. Pomáhá při průjmech a zánětech sliznice.
Březové listy – dvě lžičky necháme louhovat deset minut. Má močopudné účinky.
Anýz – jednu lžičku necháme louhovat deset minut. Pomáhá při odkašlávání, zlepšuje trávení, odstraňuje nadýmání a křeče trávicí soustavy.
Kmín – jednu lžičku necháme louhovat pět minut. Zmenšuje křeče trávicí soustavy, zlepšuje trávení a omezuje nadýmání.
Levandulový květ – dvě lžičky necháme louhovat deset minut. Zlepšuje trávení, zmenšuje nechutenství, redukuje nadýmání. Má uklidňující účinky, je vhodný při potížích s nespavostí.
Fenykl – jednu lžičku necháme louhovat deset minut. Odstraňuje křeče střev a žaludku, pomáhá při zvracení a je prospěšný při léčbě rýmy.
Lipový květ – dvě lžičky necháme louhovat deset minut. Klasický přírodní prostředek na pocení, který navíc pomáhá při rýmě, kašli, nachlazení a různých problémech dýchacích cest.

Ve všech případech zaléváme uvedené množství čtvrt litrem vroucí vody. Po vylouhování tekutinu přecedíme. Bylinkový čajík podáváme dětem teplý. Jak bylo uvedeno v úvodu, zvláště u nejmenších jakékoliv užívání léčivých bylin konzultujme s pediatrem.