Malé děti zvracejí výrazně častěji než jsme zvyklí u dospělých jedinců. Proto by si rodič neměl v případě nevolnosti spojené s blinkáním okamžitě dělat velmi těžkou hlavu. Spíše by měl dítě pozorovat, jestli se neobjeví doprovodné jevy nějaké další nemoci a případně samotné zvracení léčit či spíše omezovat.
Obecně je dobré vědět, kdy bychom měli zavolat či navštívit lékaře, protože domácí léčba (toto slovo je ale mírně nepřesné, protože zvracení není přímo nemoc, jen průvodní jev něčeho negativního) bez konzultace s odborníkem by mohla spíše dítěti uškodit. Rozhodně je to ve chvíli, kdy pravidelně a hodně zvrací kojenec či nemluvně (samozřejmě nejde o ono klasické ubliknutí přepapaného drobečka, ale o něco soustavného nebo velmi intenzivního). Také bychom měli takto reagovat v situaci, že zvracení trvá už bez přestávky několik hodin. Je nutno hlídat přísun tekutin, abychom zabránili dehydrataci organismu. Pokud dítě odmítá pít nebo zvrátí téměř okamžitě přijatou tekutinu, je nejvyšší čas jít za doktorem. Za ním jdeme i v situaci, když zvracení doprovází horečka, průjem a nebo když dítě má ztuhlý krk (nedokáže sklonit hlavu k hrudníčku). Pokud výraznější zvracení řešíme občas, ale zároveň miminko nepřibírá a nebo dokonce hubne, také je něco ve velkém nepořádku a je nutno nechat situaci prověřit lékařem. Neriskujme také ve chvíli, kdy se nám zdá, že dítě mohlo sníst něco nezdravého, zkaženého nebo přímo jedovatého.
Když větší zvracení u dětí začne, rodič by měl zpozornět a začít svou ratolest hlídat. Nejen z výše zmíněného důvodu, jakým je sledování dalších příznaků, které by vyžádaly zásah lékaře, ale také proto, aby dítě zvratky nezadusily a nebo aby se jimi nezakuckalo. Léčba dítka také vyžaduje nepodávání potravin. Zvracení je znakem, že je něco v žaludku v nepořádku a proto nemá nejmenší smysl ho dráždit čímkoliv dalším tuhým, samozřejmě jen do uklidnění situace.
Děti při zvracení nekrmíme, ale nesmíme zapomínat na podávání tekutin. Blinkáním se jich tělo zbavuje a případná dehydratace by mohla mít fatální následky (na rozdíl od pár hodin bez jídla). Jenže rozdrážděný žaludek může na větší množství tekutin reagovat dalším zvracením. Takže je nutno postupovat opatrně. Nejlepší je nachystat si nápoj (například čajík, vodu nebo nějakou minerálku – rozhodně neperlivou) a lžičku a v přestávkách mezi blinkáním mu každé dvě minuty jednu necháme vypít. Pokud to dítě dobře snáší, množství tekutin postupně zvětšujeme. Rozhodně mu nedáváme pít cokoliv s bublinkami ani sladké sirupíky nebo mléko.
Užitečné je zajistit dítěti jednak pohodlí, ale také i nějakou nádobu na zvracení. To druhé je mimo jiné i pro náš komfort, protože později nebudeme tolik čistit postižené okolí. Ale nejde jen o naše pohodlí, štiplavý zápach zvratků zažraný v postýlce nebo oblečení by rozhodně dítěti dobře nedělal. Když děti začnou blinkat, je dobré je lehce naklonit a jednou rukou ho držíme za trup a druhou za čelíčko. Léčba či spíše vlastně péče by měla zahrnovat i pravidelné vyplachování úst po každé nepříjemnosti, aby robátku nezůstal v puse nepříjemný pocit a zbytky jídla či šťáv, které by ho mohly dráždit k dalším akcím. Navíc nezapomínejme, že kyselé šťávy mohou narušovat jemnou zubní sklovinu. Také je dobré mu omývat tvář, buď studenou vodou a nebo chladnou mokrou žínkou.
Blinkání není jen nepříjemné, také velmi vyčerpává dětský organismus, proto hned jak to jen bude možné, pokusme se dítě uložit do postýlky pod deku. Nachystejme samozřejmě nějaký lavór, co kdyby náhodou to ještě neskončilo. Když zvracení úplně skončí, nechme robě ještě nějaký čas v klidu a několik hodin ho nekrmme. Díky tomu se mu uklidní žaludek. Poté mu podejme něco, co je velmi dobře stravitelné – piškot, trochu staršího rohlíku, případně nějaká nemléčná, vločková či rýžová kaše. Když už máme jistotu, že situace je plně pod kontrolou, vracejme se k normálnímu jídelníčku, ale na pár dnů si děti pak mohou odpustit jídla, o kterých obecně víme, že jsou nezdravé a hlavně těžko stravitelné. Pozor, rozhodně nepodávejme nikdy dítěti nějaké léky bez konzultace s lékařem. Může se totiž stát, že zvracení je přirozená reakce, kterou se tělo zbavuje něčeho nežádoucího a my bychom lékem tento proces zastavili a nechali „jed“ v těle.